tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 25 maja 2017

„Tajemnica mroku” - Piotr Patykiewicz - recenzja

Okładka książki Tajemnica mrokuNiedawno przeczytałam bardzo interesującą książkę Piotra Patykiewicza zatytułowaną „Tajemnica mroku”. Autor powieści w przeszłości zajmował się różnymi rzeczami. Pracował między innymi jako ochroniarz w supermarkecie, parkingowy, czy też jako dziennikarz piszący sprawozdania z meczów lokalnych drużyn piłki nożnej. Jego hobby są zwierzęta egzotyczne. Pan Patykiewicz ma 33 lata, trzy córki i jednego syna.

Niedawno wydana książka może zapewnić mu dużą popularność. Opowiada ona historię dwóch zupełnie różnych od siebie chłopców. Jarek (Dziara) i Bartek (Obły) mają złe wspólne wspomnienia z dzieciństwa, co powoduje wzajemną niechęć do siebie. Przez długi czas żyją nie wchodząc sobie w drogę. Pewnego dnia do gimnazjum, do którego uczęszcza Obły, dochodzi nowy uczeń, którym to okazuje się właśnie Dziara. Bartek od razu ma złe przeczucia co do znajomego i dzieli się nimi z kolegą z ławki Maćkiem (Monsterem). Przyjaciel nie podziela jednak jego obaw. Wszystko toczy się jednak po staremu, aż do dnia, w którym to klasa jedzie na wycieczkę zwiedzać starą kopalnię. Bartek ma poważne obawy, gdyż jego największym lękiem jest strach przed ciemnością. Domyśla się, że Dziara nie przepuści takiej okazji do upokorzenia chłopaka przed resztą kolegów. Stara się z całych sił udawać twardziela, co niekoniecznie mu wychodzi. Jarek daje Obłemu szansę, by ten wykazał się odwagą i nakazuje mu przynieść wodę w kasku z zalanego korytarza, który jest niedostępny dla zwiedzających z przyczyn oczywistych. Chłopcy odłączają się od grupy i razem trafiają w głąb kopalni przeżywając niesamowite przygody i zmagając się z mrokiem. Na swojej drodze natykają się na niezwykłe tajemnice podziemi.

Czy chłopcom uda się ujrzeć jeszcze światło słoneczne?
Czy po wszystkich przejściach choć trochę zbliżą się do siebie i zmienią swoje dotychczasowe życie? 

Poznaj swoje najmroczniejsze lęki i zejdź razem z Bartkiem i Jarkiem do innego i nieprzewidywalnego świata, którym rządzi zło i strach! Daj się porwać wartkiej akcji i poczuj się jak jeden z bohaterów.


Moim zdaniem książka jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. Im bardziej zagłębimy się w ciemność, tym lepiej będziemy w stanie poznać ukryty przekaz tej wspaniałej opowieści. Książka przede wszystkim ukazuje jak ważna jest nadzieja i pewność siebie. Powieść polecam w szczególności osobom, które mają ciężki okres w życiu, gdyż w tej opowieści możemy odszukać siebie samych, oraz sposób dzięki któremu wyjdziemy z trudnych sytuacji. Nie bójmy się stanąć oko w oko z przeciwnościami i uwierzmy w siebie, bo wszystko jest możliwe. 

Agata, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz