tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 4 lutego 2015

„Sekret czarownicy” – Anna Klejzerowicz – recenzja

Okładka książki Sekret czarownicyAnna Klejzerowicz to gdańska pisarka i publicystka.  Autorka  opowiadań grozy, powieści kryminalnych, oraz artykułów prasowych. W 2011 roku została wyróżniona w plebiscycie „Przy kominku” za „Cień gejszy”.
Jej książki często poruszają trudne tematy i pozwalają pod innym kątem spojrzeć na uniwersalne wartości takie jak miłość, przyjaźń i życie w zgodzie z samym sobą. „Sekret czarownicy” jest kontynuacją „Czarownicy” i „Córki czarownicy”.
                
Mieszkająca w małej, kaszubskiej wsi Małgorzata, wiedzie spokojne życie u boku męża Damiana, jako niezastąpiona pani weterynarz. Monotonia i rutyna czasami dają się we znaki, więc żeby nie zwracać na nie uwagi, kobieta prowadzi portal internetowy z miejscowymi nowinkami.
Pewnego dnia w starym kościele niedaleko rodzinnego domu Gosi archeolodzy dokonują ciekawego znaleziska. Odkrywają zamurowaną kryptę z czasów krzyżackich, a w niej tajemnicze freski i szkielet młodego mężczyzny, prawdopodobnie zamordowanego. Media prześcigają się w domysłach: Krzyżak, Templariusz, a może tajemnicza postać z ludowych podań i legend, która podobno zostawiła tam skarb?

Małgosia stara się poznać szczegóły na potrzeby swojego portalu. Zaznajamia się z Robertem, przystojnym archeologiem, który wprowadza ją w świat wykopalisk, a w zamian dostaje dach nad głową. Kobieta urzeczona zagadką zaczyna spędzać z mężczyzną coraz więcej czasu, oprowadzając go po okolicy i opowiadając miejscowe mity. Ich znajomość zaczyna jednak wykraczać poza granicę zwykłej przyjaźni, co niezbyt podoba się mężowi Gosi.
W dodatku do Popowa zaczynają zjeżdżać się ludzie poszukujący skarbu, którzy mogą na dobre udaremnić rozwiązanie zagadki.
                
„Sekret czarownicy” to wciągająca książka, w której przeplatają się czasy współczesne i średniowieczne. Jest napisana w lekkim stylu, a na fabułę składają się dwa, zazębiające się główne wątki, jeden dotyczący przeszłości, (związany z kupką kości w krypcie), a drugi dotyczący przyszłości jaka czeka Gosię zależnie od jej wyborów.
Na początku myślałam, że mam do czynienia z przeciętną książką, którą przeczytam, odłożę na półkę i zapomnę o niej, jednak bardzo się pomyliłam. Spodobała mi się tajemnicza aura, i prorocze sny Małgosi wywołujące u mnie gęsią skórkę, oraz wątek miłosny, który dodaje pikanterii powieści. W dodatku „Sekret czarownicy” można przeczytać nawet jeśli nie zna się dwóch poprzednich części, taka jak zrobiłam to ja.

Z czystym sercem mogę polecić każdemu, kto szuka oryginalnej lektury na zimowe wieczory, kto pragnie rozwiązać zagadkę razem z główną bohaterką i kogo zauroczyły hipnotyzujące oczy czarownicy.


Nika, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz