tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 22 grudnia 2011

"Carol - opowieść wigilijna" - Bob Hartman - recenzja

Bob Hartman to gitarzysta i pisarz. Mimo że w Polsce nie jest zbyt popularny, to jednak za granicą jest znanym i cenionym autorem wielu książek. Jest zaangażowany w działalność duszpasterską młodzieży. Na co dzień opowiada historie w szkołach i bibliotekach. Mieszka wraz z rodziną w Petersburgu.

Jego książka „Carol - opowieść wigilijna” jest współczesnym nawiązaniem do „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa. Autor zapożyczył wiele wątków z tej książki. Jednak nie ma tam żadnych duchów ani motywu północy. Jest to opowieść o bogatym, zadufanym w sobie człowieku. Jack O’Malley to typowy biznesmen, którego największą pasją jest ciągłe bogacenie się i rozwijanie kariery.

Jego ustatkowane do tej pory życie zmienia się, kiedy w księgarnianej kafejce Jack próbuje kupić kawę. Wpada wtedy  na piękną, intrygującą  kobietę. Jest nią zauroczony od pierwszej chwili. Niezobowiązująca rozmowa staje się wstępem do historii, w której Jack staje się głównym bohaterem.
Od początku jest on przedstawiony w taki sposób, że czytelnik wyrabia sobie o nim negatywną opinię. Tajemnicza Carol pokazuje mu, niczym czarnobiały film, fragmenty z jego życia. Kilkakrotnie pyta naszego bohatera: „Wolałbyś przez resztę życia gonić za szczęściem czy raczej zmienić świat na lepszy?”.  Pytanie to przewija się przez całą akcję. Jednak odpowiedź na nie, okazuje się nie być taka prosta, jak  w pierwowzorze. Jest to tak jakby motyw przewodni.

Boże Narodzenie to święto radosne,  niezwykle rodzinne, pełne dobrych uczuć. Jack O’Malley takich świąt nie znał. Dostrzegał tylko komercyjną otoczkę, której nienawidził. „Carol – opowieść wigilijna” porusza dogłębnie problemy dzisiejszego świata. Jednak pokazuje, że są też ludzie potrafiący docenić to co mają oraz dawać przykład innym. Daje również nadzieję na zmiany.

Konieczna lektura dla osób które straciły wiarę w ludzi!

TUTAJ
możesz przeczytać fragment powieści.
Asia, 15 lat

Książkę podarowało nam Wydawnictwo PromicBrak komentarzy:

Prześlij komentarz