tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 5 grudnia 2011

"Odwiedź mnie we śnie" - Lena Wilczyńska- recenzja

„Odwiedź mnie we śnie” jest debiutancką książką Leny Wilczyńskiej, która ukazała się w Wydawnictwie Skrzat.
 
Lena opisuje polską prowincje, porusza ona trudne i bolesne sprawy, z którymi zmaga się cały świat.

Książka opowiada historię nastoletniego chłopca  Łukasza, który nie marzy o o nowej grze na Playstation ani o tym, aby ta blondynka z domu naprzeciwko umówiła się z nim do kina.
On marzy o tym, żeby ojciec przestał pić i wybudował dom dla swojej rodziny, w którym każdy będzie miał swój pokój.

Ojciec cały czas  chleje  i robi awantury o byle co, matka Łukasza jest ciężko chora. Lecz nie tyle choroba ją wykańcza , co jej mąż, który gdy pije znęca się nad nimi psychicznie i fizycznie. Matka często uciekała z domu z dziećmi do cioci Wiesi, gdy ojciec wracał pijany, lecz czasami tylko dzieciaki zdążały uciec, a matka zostawała.

Pewnego dnia nauczycielka od biologii zaproponowała, by Łukasz pojechał z rodzeństwem na dziewięciodniową kolonię nad morze. Chłopcy byli zachwyceni tym pomysłem. nie przeraziło ich to, że musieli ciężko pracować na plantacji truskawek u Emila. Wystarczała im nadzieja, że po raz  pierwszy zobaczą morze i przejdą się po plaży. 
Po powrocie do domu Łukasza i jego braci spotkały duże zmiany, cała rodzina przeprowadziła się do domu cioci Wiesi ,bo ona wyjechała do Irlandii na rok do męża. Od brata Łukasz usłyszał o powrocie z Wielkiej  Brytanii Olgi, w której kochał się od podstawówki.
Cała wieś huczała o tym, że  wróciła mama Olgi, choć wszyscy myśleli, że ona nie żyje.
I gdy mamy nadzieję, że Łukaszowi życie chociaż trochę się odmieni, że uczucie i nowy dom wprowadzą spokój, dochodzi do tragedii, a właściwie całej serii dramatycznych wydarzeń, z którymi rodzeństwo będzie musiało sobie poradzić.
Ale czy im się to uda?

Książka przedstawia to, w jakich czasach teraz żyjemy, uświadamia nam tragedie jakie rozgrywają się w rodzinach, w których ojciec lub matka piją.
Niestety wielu ludzi w trudnych czasach nie potrafi sobie poradzić z tym ciężkim problemem.

Książka bardzo mi się podobała i szczerze polecam ją wszystkim, bo warto przeczytać historię o życiu pewnie wielu naszych kolegów i koleżanek.

                  
                                                                                             Adi lat 17 

Książkę do recenzji przesłało nam Wydawnictwo Skrzat


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz