tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 18 stycznia 2012

"Oskar Pill i Zakon Medykusów" - Eli Anderson - recenzja


Eli Anderson - pod tym pseudonimem ukrywa się Paryżanin Thierry Serfaty, autor książki „Oskar Pill i Zakon Medykusów”. Jest on psychiatrą i onkologiem dziecięcym. Do napisania książki zainspirowały go rysunki małych pacjentów, których poprosił o narysowanie… choroby! 

Książka Serfatiego jest ściśle związana z medycyną i badaniem ludzkiego ciała. Jednak nie jest to w żadnym razie książka naukowa! Autor w przebiegły sposób wprowadził wątki medyczne do akcji książki. 
 
Przed poznaniem głównego bohatera czytelnik dowiaduje się o ucieczce pilnie strzeżonego więźnia, poprzez „zamieszkanie” w sardynce. Nieprawdopodobne. Jednak w świecie Medykusów i Patalogusów zupełnie normalne. 

Oskar jest dwunastolatkiem, którego oprócz rudej czupryny i przekornego charakteru, na pozór nie wyróżnia nic specjalnego. Jakież to może być mylące! Chłopiec potrafi uzdrawiać rany przez dotyk. Początkowo sam w to nie wierzy, lecz po pewnym czasie przekonuje się, że naprawdę ma taki dar. 

Oskar mieszka w najuboższej dzielnicy miasta, wraz z siostrą i matką. Pewnego dnia odwiedza ich tajemniczy gość. Kobieta twierdzi, że Oskarowi grozi wielkie niebezpieczeństwo ze strony człowieka, który zabił jego ojca. Wyjaśnia mu również, skąd się wzięły zdolności do uzdrawiania. Dwunastolatek odziedziczył je po ojcu- stając się równocześnie Medykusem. Przed chłopcem otworem stają ogromne możliwości. Może przyjąć ofertę i rozpocząć kształtować swój talent. Jednak wiąże się to również z opuszczeniem matki i siostry. Ostatecznie Oskar zgadza się na naukę.

Autor użył wiele wątków ze znanych wszystkim książek o Harrym Potterze. Mimo to, książka nie jest nudna, wręcz przeciwnie. Jest to opowieść o pokonywaniu trudności. Młody Medykus zawiera nowe przyjaźnie i uczy się współpracować z innymi. 

Książkę polecam głównie młodszym czytelnikom.  Autor użył języka prostego i zrozumiałego dla każdego. Sama mam zamiar w przyszłości sięgnąć po kolejną książkę z tego cyklu.

Asia, 15 lat
Wydawnictwu W.A.B. dziękujemy za przekazanie książki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz