tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 11 stycznia 2012

"Perfumiarz" - Ina Knobloch - recenzja

Ina Knobloch urodziła się w Karlsruhe. Mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje jako autorka i producentka telewizyjna filmów przyrodniczych. Pisze również książki specjalistyczne i artykuły do popularnych czasopism. Podążając za swoją największą pasją – zapachami, podróżowała do Ameryki Środkowej, do dżungli i na odległe wyspy. Perfumiarz to jej debiut powieściowy, zainspirowany życiem i talentem Giovanniego Marii Fariny.

Głównym bohaterem powieści jest Giovanni- chłopiec obdarzony niezwykle wrażliwym zmysłem powonienia. Chcąc zostać w przyszłości kupcem udaje się w podróż po Europie. Podczas wyprawy poznaje piękną Anastazję, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Jednak młodzi nie mogą być razem, gdyż chłopiec musi najpierw zdobyć zawód. Perfumiarze z całej Europy są oczarowani talentem Giovanniego, ten jednak nigdy nie dość zadowolony z siebie, postanawia stworzyć idealny zapach dla ukochanej. Czarnym charakterem w powieści jest kuzyn głównego bohatera- Bernardo. Giovanni zakochany bez pamięci w Anastazji, nie zauważa słabnących więzi miłości, nadwyrężonych długą rozłąką oraz poważnego konkurenta…

„Perfumiarz” nie jest typowym romansidłem, czy historią podobną do „Romea i Julii”. Opowieść nie kończy się tak jak tego oczekujemy, lecz mimo to, daje nadzieję, że nieśmiertelna miłość istnieje. Autorka  usiłuje przekonać nas, że miłość to coś jak skała, czego nie zniszczy żadna burza, co wytrzyma próbę czasu. - a czy Jej się to udało musicie przekonać się sami. 

W książce ważny jest również wątek Bernardo, staje się on symbolem wszystkich przeszkód jakie musi pokonać dwoje ludzi, by być razem.

Autorka w bardzo sprytny sposób ukazała realia XIX-sto wiecznej Europy, która wmieszana w wojny napoleońskie nie jest już bezpiecznym domem dla podróżujących. Z opisów balów, uczt i polowań możemy czerpać wiedzę na temat ówczesnej etykiety i zwyczajów. Język jest bardzo barwny, przesycony pięknymi metaforami i porównaniami. Cały urok tej powieści tkwi w szczegółach, czułych gestach, czy chwilach na pozór zwyczajnych i błahych. 

Szczerze polecam!
Gryfka, 16 lat

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Telbit

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz