tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 11 kwietnia 2012

"Czas Alicji" - Penelope Bush - recenzja


Penelope Bush, to autorka książek adresowanych głównie do nastolatków i młodych dorosłych.

Książka „Czas Alicji” opowiada o przeciętnej nastolatce, która ma typowe problemy dorastającej dziewczyny. Uważa swoje życie za beznadziejne – jej rodzice się rozwiedli, mama z którą mieszka cały czas, ma do niej pretensje, ma na głowie opiekę nad młodszym bratem, a do tego jest głównym obiektem zaczepek jednej z najpopularniejszej dziewczyny w szkole. 

Pewnego dnia, po kolejnej kłótni z mamą i do tego jeszcze z najlepszą (i jedyną) przyjaciółką, ucieka z domu. Pragnąc o wszystkim zapomnieć wsiada na karuzele z nadzieją zapomnienia wszystkiego, co ją złego spotkało. Wypadając z karuzeli orientuje się, że nie jest już tą samą czternastoletnią dziewczyną, tylko o siedem lat młodszą Alicją. Z początku ta sytuacja wydaje jej się kompletnie bezsensowna, później dopiero dostrzega szansę zmiany swojej przyszłości.

Czy Alicja odkryje prawdziwy powód rozstania rodziców, czy uda jej się zmienić swoje życie na lepsze?

Książka przede wszystkim ukazuje problemy i zmartwienia wielu nastolatek. Daje nadzieję na zmianę swojej przyszłości i wyjścia nawet z najgorszej sytuacji. Powieść ta potwierdza znane polskie przysłowie, że jesteśmy kowalami własnego losu.

Opowieść ta z początku wydała mi się kolejną nudną książką dla młodzieży, jednak przekonała mnie dużą ilością takich sytuacji i przemyśleń, jakie dotykają prawie każdą nastolatkę. Z początku fabuła nie zapowiadała się ciekawie, ale z czasem się rozwijała i dosłownie „wciągała”. 

Książkę tę poleciłabym przede wszystkim dziewczynom, które często kłócą się z rodzicami i ostro krytykują własne życie. Może ona również doskonale posłużyć za wsparcie dla rodziców, którzy mają problem z dogadaniem się z własnym dzieckiem.

AniaMania, 13 lat

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Akapit- Press.3 komentarze:

  1. Uwielbiam książkę opowiadające o przeróżnych problemach nastoletnich dziewczyn. Myślę, że ta również przypadnie mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajna książka polecam

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, jutro przedstawiamy dowolnie wybraną książkę na j.polskim, wybrałam właśnie ją, polecam :))

    OdpowiedzUsuń