tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 23 maja 2012

"Europa blues" – Arne Dahl - recenzja


Jan Lennart Arnald, znany także pod pseudonimem Arne Dahl – szwedzki pisarz, krytyk literacki i literaturoznawca. Pracuje dla Akademii Szwedzkiej, przyznającej corocznie literacką nagrodę Nobla. Inne jego książki to: „Elva”, „Himmelsöga”, czy „Mörkertal”.

„Europa blues” to czwarta część o przygodach Drużyny A. Jest to jednostka szwedzkiej policji, która ma na celu walczyć z międzynarodowymi przestępcami. 

Akcja tej książki zaczyna się w momencie znalezienia resztek ciała, pożartego przez Rosomaki. Początkowo wygląda to na wypadek, jednakże dalsze okoliczności temu zaprzeczają. W tym samym czasie z ośrodka dla uchodźców znika bez śladu osiem kobiet z Europy Wschodniej. Okazuje się, że były one prostytutkami. Niedługo potem w metrze kobieta wpycha pod rozpędzony pociąg złodzieja, który ją napadł. Wkrótce na cmentarzu zostają odnalezione zwłoki szanowanego profesora, kandydata do Nagrody Nobla.

Jak są powiązane te zbrodnie?
Jakie tajemnice wyjdą na jaw?
Czy drużynie A uda się rozwikłać zagadkę?

Moim zdaniem autor stworzył wciągający kryminał. Mimo, iż  z początku wydaje się, że wątki są ze sobą niepowiązane, okazuje się inaczej. Śledztwo jest tajemnicze, więc trudno cokolwiek się domyślać. Nie jest to  z pewnością banalna powieść. Akcja toczy się szybko. Występuje kilku bohaterów, toteż fabuła jest urozmaicona. Z chęcią przeczytam więcej książek autora. Polecam tę książkę wszystkim fanom dreszczyku i sensacji. 

Kamila, 15 lat

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz