tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 4 czerwca 2012

"Krabat" - Otfried Preussler - recenzja


Otfried Preussler jest niemieckim pisarzem. Napisał 32 książki, które przetłumaczono na 55 języków. Wiele z nich otrzymało nagrody. Urodzony w Libercu (ówczesnej Czechosłowacji). Jego rodzice byli nauczycielami. Już na początku II wojny światowej, 19-letni Otfried zostaje wcielony do armii niemieckiej. Kilka lat po zakończeniu wojny, zostaje nauczycielem. Początkowo naucza w szkole podstawowej, następnie zostaje jej dyrektorem. To właśnie wtedy, gdy Preussler piastuje to stanowisko, jego talent pisarski zostaje dobrze wykorzystany. Za „Krabata” autor otrzymał „Deutscher Jugendliteraturpreis” czyli Niemiecką Nagrodę przyznawaną za literaturę młodzieżową. 

Główny bohater tej powieści, 14-letni Krabat, razem z kolegami, przebrani za trzech króli kolędują po okolicznych wsiach. Jednak chłopca nękają dziwne sny, w których nieznany głos namawia go do porzucenia zwykłego życia i udania się do młyna na Koźlim Brodzie. Okoliczni mieszkańcy uważają, że w młynie dzieje się coś dziwnego i boją się nawet do niego zbliżać. Mimo to młody sierota odpowiada na wezwanie i stawia się w wyznaczonym miejscu. Przyjmuje go jednooki Młynarz-Mistrz, który oferuje mu posadę ucznia. Krabat zgadza się, nieświadomy ceny jaką musi ponieść za naukę. Na początku praca w młynie jest bardzo wymagająca i męcząca, jednak po jakimś czasie młodzieniec poznaje sposoby  jej umilania. 

Uczniowie-młynarczycy prezentują swoją postawą różne zachowania. Niektórzy pomagają sobie nawzajem, inni donoszą o niedopatrzeniach. Początkowo Krabat nie może odnaleźć się w nowym środowisku, jednak szybko przyswaja sobie reguły gry, mimo że nie wie, jaki jest cel tej rozgrywki. Doskonale widać tutaj kontrasty: dobro i zło, miłość i nienawiść, odwaga i strach… Wszystko to składa się na mroczną atmosferę, która przenosi nas do starego łużyckiego młyna w XVII wieku.

„Krabat” jest książką o niebanalnej fabule, co sprawia że bardzo miło się ją czyta. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę jeszcze w przyszłości. 
Polecam osobom, którym znudziła się fantastyka w najbardziej znanej nam dzisiaj formie i mają ochotę na coś innego. 
Asia, 15 lat


Za możliwość przeczytania tej interesującej pozycji dziękuję Wydawnictwu Bona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz