tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 28 sierpnia 2012

"Opiekunowie" - Dean Koontz - recenzja


Dean Koontz jest bardzo popularnym amerykańskim pisarzem. Tworzy utwory z pogranicza thrillera i psychologicznej powieści grozy. Przez niektórych okrzyknięty został drugim Stephenem Kingiem.

Opiekunowie„Opiekunowie” jest powieścią opisującą jak tajny eksperyment naukowy wymyka się spod kontroli i jakie mogą być tego skutki. Głównymi bohaterami powieści jak i obiektami doświadczalnymi są pies golden retriver  (nazwany później „Einstein”) oraz stworzenie zwane „Obcy”. Obaj są obdarzeni nieprzeciętną inteligencją, dorównującą ludzkiej.  

Zwierzętom udaje się uciec z laboratorium. Pies trafia do tracącego sens swojego życia, byłego komandosa Delta Force, Travisa Cornella, który nie zdaje sobie sprawy jak bardzo jego życie zmieni się dzięki przyjaźni z inteligentnym psem. Zaś groźny dla otoczenia Obcy podąża cały czas śladem psa, pozostawiając za sobą wiele ofiar swojej morderczej natury. Okazuje się jednak, że nie tylko Obcy poszukuje psa, ale również agenci federalni Agencji Bezpieczeństwa Narodowego jak i nieznany nikomu płatny zabójca Vince Nasco, psychopata wierzący w swoją nieśmiertelność.  

Pies wpływa również na  życie cichej, bojaźliwej, zahukanej przez despotyczną ciotkę, Nory, która nareszcie otwiera się na ludzi i otaczający ją świat. 

„Opiekunowie” nie jest jedynie książką o walce o przetrwanie oraz ucieczce przed mordercą, ale powieścią o przyjaźni, miłości, przywiązaniu. Travis oczywiście odkrywa u Einsteina niesamowite zdolności intelektualne i to pozwala stworzyć niespotykaną do tej pory, prawie ludzką relację między człowiekiem a zwierzęciem.

Polecam wszystkim tą książkę, która jest jednocześnie kryminałem, romansem powieścią psychologiczną, jak i powieścią science fiction. Każdy znajdzie w niej coś odpowiedniego dla siebie.

Papaja, 16 lat

Wydawnictwu Albatros dziękuję za rewelacyjną książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz