tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 8 października 2012

„Święty Ekspedyt. Święty ostatniego ratunku” - Agnieszka Ścibik - recenzjaŚwięty EkspedytKsiążka o świętym Ekspedycie jest jedyną na polskim rynku, a jej autorką jest Agnieszka Ścibik. Myślę, iż warto przybliżyć sobie postać, jeszcze do niedawna znaną pod imieniem Wierzyn. 

Lektura opowiada o interesującym życiu świętego. Urodził się on w zachodniej części Azji prawdopodobnie w III wieku. Jako młodzieniec wkroczył do armii, później stał się setnikiem. 

Historia opowiada, że kiedy Ekspedyt nawrócił się, nadepnął stopą na samego szatana. Celem diabła było niedopuszczenie, aby mężczyzna został świętym, toteż ukazał mu się pod postacią kruka. Wydarzenie to sprawiło, że do dziś wizerunek ukazuje świętego z tym ptakiem. 

Nasz bohater ukazywał poprzez swoje czyny, iż Jezus jest dla niego największym i najważniejszym skarbem. Jego zdaniem absolutnie nic nie może uszkodzić naszej relacji z Jezusem, ponieważ to powinien być nasz priorytet. Mężczyzna wziął na siebie prześladowanie, gdyż chciał osłonić swoich braci. Umarł śmiercią męczeńską – był bity i chłostany rózgami. Stracono go 19 kwietnia – w ten dzień właśnie jest wspominany. Jest patronem żeglarzy handlowców, spraw pilnych, studentów i egzaminatorów.

Książka, oprócz historii świętego zawiera modlitwy za jego wstawiennictwem. Życie opisane jest szczegółowo, ale jednocześnie tak, aby nie zanudzić czytelnika. Książkę polecam każdemu. Czytając mądre myśli świętego uświadamiamy sobie, jaką rolę w życiu odgrywa religia. Dla wielu osób w dzisiejszych czasach wiara nie znaczy dużo, a parę wieków wcześniej ludzie oddawali życie za nią. Takie lektury, nawet nieświadomie pokazują czytelnikowi, jak cenne jest ludzkie życie.

Kamila, 15 lat

Za możliwość poznania osoby świętego Ekspedyta dziękuję Wydawnictwu M.

1 komentarz:

  1. O, jak miło :) dziękuję bardzo za recenzję :) Autorka :) pozdrowienia dla Kamili!

    OdpowiedzUsuń