tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 13 listopada 2012

"Nikt nigdzie. Niezwykła autobiografia autystycznej dziewczyny" - Donna Williams - recenzja


Donna Williams - urodzona w Australii , w latach 60-tych XX wieku, kiedy to o autyzmie nie mówiono wcale bądź bardzo niewiele. 

Williams napisała wzruszającą autobiografię, swego rodzaju pamiętnik, pod tytułem „Nikt nigdzie”. Opisuje w niej swoje dzieciństwo, niezrozumienie przez matkę, otoczenie, lekarzy, a także próby odnalezienia siebie w świecie "normalnych " ludzi.

Lektura jest sprawozdaniem duszy osoby chorej na autyzm, która przetrwała w świecie zupełnie pozbawionym miłości i wewnętrznym uczuciu chaosu i zamieszania.  Autorka ciekawie opisuje w jaki sposób, mimo niezwykle niesprzyjających okoliczności doszła do niezależności, zdobyła bardzo  wysokie stanowisko na uniwersytecie i napisała tę niesamowicie poruszającą i momentami zabawną autobiografię.

Donna Williams była jednym z tych dzieci, którym aż do dorosłości nie postawiono diagnozy autyzmu. Przez całe życie miotała się między swoim wewnętrznym światem a światem zewnętrznym, a jej życie pozbawione było jakiegokolwiek szczęścia, aż do momentu, kiedy natknęła się na słowo AUTYZM. Dzięki diagnozie w końcu dostrzegła sens swojego życia i nareszcie mogła wybaczyć sobie i ludziom wokół niej.

Ta szczera, niezwykła biografia ukazuje postrzeganie rzeczywistości osoby autystycznej. Daje wiarę, że autyzm nie musi być przeszkodą w dążeniu do normalnego życia, do zdobycia zawodu, realizowania się w przeróżnych czynnościach. Myślę, że daje nadzieję także rodzicom dzieci autystycznych.

Jeśli kiedyś spotkałeś (bądź nie) osobę chorą na autyzm i chcesz ją zrozumieć, wiedzieć jak ona postrzega świat, czuje, myśli, odbiera rzeczywistość - to koniecznie musisz sięgnąć po tę książkę. To tego poradnika-podręcznika szukasz!


Myślę, że jest to jedna z tych książek, które na bardzo długo pozostaną w mojej pomięci. Naprawdę, polecam, książka jest idealna dla każdego, niezależnie od wieku, płci, ani rodzaju uwielbianej literatury.


POLECAM
Chomiczek, 13 lat

Za tę niezwykłą książkę dziękuję Wydawnictwu Fraszka Edukacyjna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz