tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 17 stycznia 2013

"Wyrzutki" - John Flanagan - recenzja


Pamiętacie serię "Zwiadowcy", autorstwa Johna Flanagana? Przyszły pisarz od dzieciństwa marzył o tym, by pisać. Pracował w agencji reklamowej, lecz pewne wydarzenia otworzyły mu drzwi, dzięki którym mógł zacząć swoja przygodę z pisarstwem. Przez dwie dekady pisał spoty reklamowe i scenariusze, lecz potem pojawiła się pierwsza część "Zwiadowców"- serii, która przyniosła mu sławę.

Wyrzutki - John FlanaganTym razem akcja jego nowej książki przenosi się do kraju, w którym objął władzę przyjaciel znanego nam zwiadowcy Wila, Skandianin Erak. W tej mroźnej krainie dorasta pól-Skandianin Hal. Jego ojciec to sławny Mikkelson, który za żonę pojął, wykupioną z niewoli, Araluenkę. Niestety zginął podczas jednej z łupieskich wypraw, przez co Hal był wychowywany tylko przez matkę. Wiele dzieciaków dokuczało mu z powodu tego, że jego matka jest Araluenką.

Jednak nadszedł dzień jego 16-tych urodzin. W związku z tym musiał przejść szkolenie w drużynach. Tylko ten, kto je ukończył mógł się nazywać Skandianinem. Niestety jego zespół złożony był z osób o niskiej, jeżeli nie o fatalnej, reputacji. Mimo to po wielu wyzwaniach i treningach, to właśnie drużyna Hala-"Czaple", wygrały i miały sprawować honorową wartę przy skandyjskiej relikwii Andomalu. Właśnie, wtedy, kiedy wszyscy docenili tytułowych wyrzutków, wszystko obraca się w ruinę.Madziarski pirat, Zavac, kradnie relikwię. Winę ponoszą chłopcy. Za karę zostają wygnani. Ich jedynym sposobem na oczyszczenie swojego dobrego imienia, jest odnalezienie pirata oraz odzyskanie relikwii.

                CZY UDA SIĘ CHŁOPCOM POKONAĆ PRZESZKODY JAKIE STANOWIĄ : SŁABY WZROK, KŁÓTLIWOŚĆ I WRODZONA ZŁOŚLIWOŚĆ?
                
Tego dowiecie się z najnowszej książki Johna Flanagana "Wyrzutki", która jest pierwszym tomem Drużyny. Książka pisana w tym samym wspaniałym stylu, poznanym w "Zwiadowcach" Książka jest pozycją obowiązkową dla miłośników Flanagana, a także dla tych, którzy twórczości autora jeszcze nie znają. Trzyma w napięciu oraz świetnie pokazuje świat i wartości, takich jak oddanie, przyjaźń czy poświęcenie, ważnych dla młodych ludzi.

Dydelf, 14 lat 

Wydawnictwu Jaguar dziękuję za ciekawą pozycję.

1 komentarz:

  1. Z reguły nie czytam takiego rodzaju książek, ale twoja recenzja mnie zaciekawiła więc może się skuszę ;) Zapraszam w wolnej chwili na ourloveourpassion.blogspot.com :) Obserwujemy nawzajem?

    OdpowiedzUsuń