tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 26 lutego 2013

„Messi. Chłopiec, który zawsze się spóźniał (a dziś jest pierwszy)” - Leonardo Faccio - recenzja


Za granicą o Messim powstało już wiele książek, a niektóre z nich możemy przeczytać w języku polskim. 

Messi. Chłopiec, który zawsze się spóźniał (a dziś jest pierwszy)W zeszłym roku za pośrednictwem wydawnictwa SQN, w księgarniach ukazała się książka niezwykła, która odróżnia się od innych pozycji o piłkarzu. „Messi. Chłopiec, który zawsze się spóźniał (a dziś jest pierwszy)” to wybrane zdarzenia z trzech lat życia Leo, opatrzone wspaniałymi zdjęciami. 

Cała historia, koncentruje się oczywiście na Messim, ale nie na jego karierze piłkarskiej, a na jej kulisach.
Zaczynamy rokiem 2009, i wywiadem autora z Messim, przeplatanym rozmową z… rzeźnikiem, u którego kupuje mięso, i siostrą piłkarza. Rok 2010 to opis pracy podczas kampanii reklamowej, i wspomnienia pracowników La Masii, bynajmniej nie trenerów, a nauczyciela informatyki i kucharzy, oraz wspomnienia jego przyjaciela. 
Ostatni rok - 2011 to wspomnienia z gali FIFA tamtego roku, rozmowy z przyjaciółmi i rodziną. 

Dowiadujemy się więcej o Leo jako człowieku, o tym jaki był jako dziecko, i trochę o jego rodzinie. Poznajemy opowieść o tym jak kręcił reklamę Adidasa z bolącą nogą, i czytamy sms-y i e-maile które wymienia ze swoimi najbliższymi. Prawdopodobnie żadna inna książka nie pozwoli Wam być tak blisko La Pulgi.  Autor nie boi się wyciągać kontrowersyjnych sytuacji, i nie boi się też nazywać Messiego najlepszym, co daje wyjątkowy klimat tej książce. Myślę, że dla każdego fana barcelońskiej dziesiątki jest to pozycja obowiązkowa, ponieważ daje ona niezwykły i szczery obraz Messiego. 


Ciri, 15 lat

Za przybliżenie sylwetki Messiego dziękuję Wydawnictwu SQN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz