tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 27 lutego 2013

„Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę” - Jonathan Cott - recenzja


Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę - Cott Jonathan„Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę” jest opisem jak muzyka spotkała się z miłością. Owo spotkanie, czyli wielką miłość Johna Lennona i Yoko Ono, opisuje z perspektywy przyjaciela pary, Jonathan Cott.

Jonathan Cott był redaktorem w magazynie „Rolling Stones”, co dało mu sposobność do przeprowadzenia wielu ciekawych wywiadów z Johnem Lennonem i Yoko Ono, jak i okazję do zaprzyjaźnienia się z parą. Fascynujące jest również to, iż redaktor przeprowadził jako pierwszy, wywiad z Lennonem tuż po poznaniu Yoko i był on także ostatnią osobą, której John udzielił wywiadu tuż przed śmiercią.

Cott pokazuje w swojej książce to niezwykłe uczucie, które łączyło Yoko i Johna. To jak nawzajem się inspirowali, wspierali w tym co robią, pomagali sobie nawzajem przezwyciężyć swe wewnętrzne lęki czy uporać się z ciężką przeszłością. Autor zwraca uwagę jak wielki przekaz zawiera każde ich dzieło, przekaz skierowany do każdego z nas. Czasem pyta dokładnie Johna lub Yoko co chcieli przekazać przez dany utwór muzyczny, dzieło plastyczne, filmowe czy przez różnego rodzaju happeningi organizowane przez parę. Ważnym aspektem książki jest to, że autor zawarł w niej również wiele luźnych rozmów z parą, które przedstawiają sposób w jaki patrzyli oni na świat i na otaczających ich ludzi.

Dodatkowo w książce zawarty jest współczesny wywiad z 80-letnią już, ale nadal bardzo aktywną artystycznie, Yoko Ono, który Jonathan Cott przeprowadził 14 marca 2012 roku.

Bardzo gorąco polecam tę książkę, nie tylko fanom Johna Lenona, czy Yoko Ono, ale również wszystkim, którzy w życiu nadal poszukują swej własnej drogi czy sposobu na siebie. Przemyślenia Yoko i Johna, które zostały w niej zamieszczone, mogą stać się inspiracją i dać każdemu z nas wiele do myślenia nad własnym życiem.

„I hope some day you'll join us,
and the world will live as one...”


Papaja, 17 lat

Za fajną książkę dziękuję Wydawnictwu Znak.

1 komentarz: