tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 6 maja 2013

„Paul Newman. Biografia” - Shawn Levy - recenzja

Ostatnio miałam możliwość zapoznania się z książką Shawn Levy pod tytułem „Paul Newman. Biografia”, przetłumaczoną na język polski przez Aleksandrę Czwojdrak, a wydaną przez 
Paul Newman. Biografia - Levy Shawn

Autor przedstawił życie i dorobek artystyczny jednego z największych amerykańskich aktorów – Paula Newmana.
Newman to nie tylko aktor pojawiający się przez dziesięciolecia na ekranach kin i na deskach teatru na Broadwayu, ale także reżyser, producent filmowy, mąż, ojciec i entuzjasta wyścigów samochodowych. To także filantrop, który rozdał wiele milionów dolarów potrzebującym, zdobywca Oskarów i wielu nagród za swoją twórczość. Newmana kojarzymy przede wszystkich z takich filmów, jak: „Płonący wieżowiec”, „Bez złych intencji”, „Werdykt”, „Kolor pieniędzy”, „Projekt Manhattan”, „List w butelce”. Na swoim koncie ma ponad 50 filmów.

Paul Newman urodził się w 1925 roku, zmarł w 2008, pochodził z zamożnej rodziny zajmującej się handlem sprzętem sportowym, jego ojciec pochodził z rodziny żydowskich emigrantów. Autor opisał dokładnie życie osobiste i twórczość Newmana, a także osoby, które otaczały aktora – żony – bo miał je dwie, dzieci, przyjaciół, współpracowników. Nie jest on w książce bynajmniej idealizowany, Levy przedstawia naszego bohatera jako wybitnego artystę, ale też człowieka mającego swoje słabości.

Książka zawiera sporo zdjęć Newmana, a także ludzi blisko z nim związanych, wszystkie są wydrukowane w tonacji czarno-białej. Biografia jest bardzo ładnie wydana, twarda okładka, dobrej jakości papier sprawia, że przyjemnie wziąć ją do ręki i zagłębić się w lekturze. Trochę przeszkadzał mi styl pisania autora, czasami zdania były napuszone, wielokrotnie złożone, z niepotrzebnymi ozdobnikami.

Serdecznie polecam to dzieło wszystkim czytelnikom ceniącym dobre i rzetelne opracowanie biografii wybitnej postaci amerykańskiego kina.

Tilia, 15 lat


Za biografię dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

1 komentarz:

  1. Jako wielbicielka tego typu lektur muszę koniecznie przeczytać i tę biografię!

    OdpowiedzUsuń