tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 7 czerwca 2013

"Lalki z getta" - Eva Weaver - recenzja

Eva Weaver jest mało znaną pisarką, choć napisała już kilka książek.

Lalki z getta - Eva Weaver“Lalki z getta” to książka opowiadająca o nastoletnim, żydowskim chłopcu, który musiał przenieść się do getta. Na początku miał jeszcze dziadka, lecz niemieccy żołnierze zastrzelili go, a Mice został po nim tylko płaszcz z bardzo wieloma kieszeniami. 

Po pewnym czasie do ich małego mieszkania wprowadzają się dwie nowe rodziny. Jedną z nich jest siostra jego mamy z córką i synem. Mika odkrywa schowek dziadka, a kiedy do niego wchodzi widzi kolorowe pacynki. Od tego czasu razem z kuzynką dają przedstawienia w różnych domach, ale również na ulicy czy w sierocińcu. Niemcy szykują jednak dla Żydów kolejne niespodzianki i w ten sposób Mika zostaje sam.

Druga część książki to opowieść o jednym z żołnierzy niemieckich, któremu Mika podarował jedną z pacynek.

„Lalki z getta” to wzruszająca historia o życiu w getcie i prawda o tym co się tam działo. Ta niesamowita opowieść zmuszą do refleksji i uczy historii bez zbędnych podręczników. 
Książka naprawdę mi się podobała. Opowieść Miki i Maxa do głębi wzruszają. Autorka pokazuje również historię pacynek. Dzięki temu dowiedziałam się trochę więcej o teatrze małych lalek.

„Lalki z getta” to książka dla każdego, dlatego polecam ją wszystkim, bez wyjątku. Jest naprawdę warta przeczytania. Bez dwóch zdań.

            Polecam.

            Lampart, 16 lat

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz