tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

"Egzorcysta Watykanu" - Gabriele Amorth , Angela Musolesi - recenzja

Egzorcysta. Z czym a może z kim to słowo się kojarzy? W pierwszym odruchu przychodzi mi na myśl film jakiejś amerykańskiej wytwórni filmowej, gdzie ksiądz wymachuje krzyżem nad plującą i szarpiącą się kobietą o pętaną przez złego ducha.
Gdy zobaczyłam na bibliotecznej półce książkę pt. „Egzorcysta Watykanu” autorstwa o. Gabriele Amorth i s. Angeli Musolesi postanowiłam się z nią zapoznać i zweryfikować swoje, z pewnością niedojrzałe i błędne, wyobrażenie o egzorcystach. Książka została wydana przez Wydawnictwo Esprit w 2013 roku, w formie wywiadu siostry Angeli z ojcem Gabriele. To nie pierwszy wywiad przeprowadzony w takim składzie osobowym, zarówno siostra Angela jak i ojciec Gabriel ściśle współpracują ze sobą już od wielu lat.

Egzorcysta Watykanu - Amorth Gabriele, Musolesi AngelaZ informacji udzielonych przez ojca Gabriele Amorth dowiadujemy się jak wielkie jest zapotrzebowanie na egzorcystów na całym świecie. Są państwa, które praktycznie nie posiadają księży egzorcystów, a wg słów ojca Gabriele, każda katedra powinna takiego posiadać. Egzorcysta powinien charakteryzować się ogromną wiarą w Boga i wierzyć, że to co robi mam sens. 

A co robi egzorcysta? Przede wszystkim, przy pomocy specjalnych modlitw, wygania złego ducha, który opętuje, dręczy i prześladuje człowieka. Stopień opętania jest różny, w zależności od rodzaju demona i czasu jak długo prześladuje człowieka. Czasami rozpoznanie czy człowiek jest dręczony przez złe duchy czy też chory psychicznie jest bardzo trudne. Ludzie zajmujący się wróżbiarstwem, okultyzmem, wyznający szatana są bardzie podatni na opętanie, niż głęboko wierzący. Choć nie jest to regułą, bo św. Ojciec Pio również był nawiedzany przez złe duchy, przyjmujące postać Matki Bożej. Również zwierzęta, miejsca (domy) jak i przedmioty (pierścionki, sukienka ślubna) mogą znajdować się pod wpływem demonów.

Praca egzorcysty to wyczerpująca walka ze złem, którą ojciec Gabriele Amorth prowadzi już od wielu lat. W książce przytacza przykładowe modlitwy do odmawiania przez katolików, które stanowią swoisty płaszcz ochronny przez złym duchem. W swoim dziele powołuje się na wcześniejsze swoje książki, z których przytacza różne przykłady.

Serdecznie zachęcam wszystkich czytelników do zapoznania się z tą pozycją. Jest naprawdę bardzo ciekawa, a co ważniejsze porusza temat, na który wiemy bardzo mało, albo ta wiedza jest bardzo wybiórcza.


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz