tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 16 września 2013

"Rzeka" - Michael Neale - recenzja

Michael Neale jest amerykańskim pisarzem, performerem oraz autorem tekstów piosenek. Ja miałam okazję zapoznać się z jego książką wydaną w 2013 roku nakładem Wydawnictwa WAM, pt. „Rzeka”.

Rzeka - Michael NealeAkcja utworu rozpoczyna się na lotnisku, gdzie jeden z pasażerów dowiaduje się, że jego lot został odwołany i musi poczekać kila godzin na następny samolot. Aby uprzyjemnić sobie  wolny czas, postanawia znaleźć spokojne miejsce, w którym będzie mógł poczytać książkę oraz posłuchać muzyki. Gdy w końcu znajduje pustą poczekalnię i pogrąża się w lekturze do pomieszczenia wchodzi nieznajomy mężczyzna. Mając do dyspozycji całą pustą salę, nieznajomy wybiera miejsce zaraz obok pasażera i zaczyna rozmowę. Na początku pasażer próbuje ignorować obcego, jednak po pewnym czasie dociera do niego, że to nie ma sensu i wciąga się w rozmowę. W rozmowę, która może zmienić naprawdę wiele…

Jako pięcioletni chłopiec Gabriel Clarke przeżył straszną tragedię - był świadkiem, jak jego ojciec John tonie w Rzece. John Clarke był doświadczonym przewodnikiem po rzece oraz troskliwym, samotnie wychowującym syna ojcem. Mężczyzna poświęcił życie aby ratować niedoświadczonego kajakarza.
Po tym tragicznym wydarzeniu opiekę nad chłopcem przejęła jego matka Maggie, która dojrzała do macierzyństwa i bardzo pokochała syna. Jednak chłopiec nigdy nie zapomniał o tym, co się wydarzyło. Pomimo, że zamieszkał z matką z dala od Rzeki, która odebrała mu ojca, Gabriel panicznie bał się wody, często miewał „gorsze dni” kiedy prawie w ogóle się nie odzywał i pogrążał się we własnych myślach. Miał również problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.
Gdy Gabriel dorósł pojechał nad Rzekę i zmierzył się ze swoim lękiem. Stanął oko w oko z żywiołem, który piętnaście lat wcześniej zabrał mu najważniejszą osobę - ojca. I tym razem Rzeka zupełnie odmieniła jego życie.

„Rzeka” to fantastyczna opowieść o lęku, strachu, samotności ale również o przemianie i przeznaczeniu. Autor wszystkie wydarzenia, zarówno te ze wczesnego dzieciństwa chłopca jak i jego dorosłego życia, opisuje w sposób niezwykle realistyczny i przejmujący, tak że nie można oderwać się od lektury. Przemiana Gabriela oraz to jak zdołał pogodzić się z przeszłością bardzo mnie wzruszyły. Ogólnie książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Chciałabym polecić ten utwór wszystkim tym, którzy lubią wzruszające i przejmujące historie. Książka Michaela Nealea na pewno Was nie zawiedzie!


Serdecznie polecam

Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz