tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 9 października 2013

"Franciszek. Papież z końca świata" - Leszek Śliwa - recenzja

Franciszek. Papież z końca świata - Leszek ŚliwaOd wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża minęło już kilka miesięcy. Wciąż pojawiają się jednak nowe pogłoski o życiu papieża Franciszka. Właśnie dlatego powstają wciąż nowe biografie,  mające na celu przybliżenie wiernym jego postaci. 

Jedną z nich jest książka autorstwa polskiego autora, Leszka Śliwy, w której opowiada on nie tylko o poglądach papieża na wiarę i religię w ogóle, ale także porusza najbliższe ludziom tematy, takie jak ulubione dzieła obecnego papieża, czy opowieść o jego młodości.

Nie znajdziemy tu sztywnych dat, oraz długich wstępów i opisów. To historia, którą zrozumie każdy, bez trudnych słów i niezrozumiałych wyrażeń. Ma na celu opowiedzenie o papieżu w taki sposób, aby stał się nam bliski.

Pierwszy jezuita, pierwszy Franciszek, a w dodatku pierwszy papież spoza Europy - czy to właśnie to czyni Franciszka wyjątkowym? A może jego poglądy, namawianie do życia w ubóstwie i liczne spotkania z ludźmi chorymi i dziećmi, których chętnie błogosławi i wspiera, sprawiają, że mówi się o nim jako o papieżu przełomowym?  


Jedno jest pewne - sympatią do Franciszka zapałali nie tylko wierzący, ale także niektórzy agnostycy i ateiści. Dlaczego wzbudza on aż taką sympatię? Zapewne dlatego, że jest szczery w tym co robi. Zamiast życia w luksusach wybrał prostotę Domu Świętej Marty. Stara się żyć w zgodzie ze słowami Chrystusa, a przede wszystkim oddaje całego siebie drugiemu człowiekowi. Jego poglądy zyskują wielką rzeszę zwolenników. Właśnie dlatego warto przeczytać tę książkę. Zrozumieć, co ukształtowało obecnego papieża i dowiedzieć się więcej o człowieku na którym starają wzorować się ludzie z całego świata. 

Ania,16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz