tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

niedziela, 24 listopada 2013

"Niełatwy dzień" - Mark Owen - recenzja

Niełatwy dzień - Mark OwenMark Owen to pseudonim komandosa amerykańskich sił specjalnych Navy SEALs. We współpracy z Kevinem Maurerem, autorem książek o operacjach specjalnych, opisał jako pierwszy, w jaki sposób zginął wróg nr 1 Ameryki – Osama Bin Laden. Owen to uczestnik i zarazem naoczny świadek tego wydarzenia. W swojej relacji cofa się do początków swojej kariery w siłach specjalnych. 

W 2004 roku jako komandos Navy SEALs , podjął próbę dostania się do jednostki zwanej DEVGRU. Jest to jednostka kontr-terrorystyczna, która wykonuje misje ratowania zakładników, tropi zbrodniarzy wojennych i członków Al-Kaidy w Iraku i Afganistanie. Rekrutuje tylko najlepszych z najlepszych. Owen po morderczych egzaminach sprawnościowych osiąga swój cel. Opisuje następnie ciekawe przypadki ze swoich misji bojowych w Iraku, Afganistanie, akcję uwolnienia porwanego przez somalijskich piratów kapitana statku. Poznajemy tajniki treningów, trudów życia tych twardych mężczyzn poświęcających życie osobiste dla poprawy bezpieczeństwa swojej ojczyzny. Przedstawia swoich najbliższych kolegów, ale dla bezpieczeństwa posługuje się także pseudonimami. Część z nich charakteryzuje się dużym poczuciem humoru, który pozwala przetrwać ciężkie chwile. Z rodzinami nie mają prawie kontaktu, to samo jest z czasem wolnym, w każdej chwili mogą być wezwani i po zgromadzeniu ekwipunku, wysłani na drugi koniec świata. Wszystkie wyjazdy i akcje są, oczywiście, tajne. 

Wreszcie zostaje skompletowana nowa grupa, która otrzymuje zadanie przygotowania się do akcji ujęcia Bin Ladena. Benedyktyńska praca wywiadowcza, w której czołową rolę odgrywa analityczka z CIA imieniem Jen, przynosi rezultaty. Osama Bin Laden został namierzony w Pakistanie, w mieście Abbottabad. Zamieszkuje rezydencję, w pobliżu wojskowej akademii, jakby przyjmując za pewnik przysłowie, że najciemniej jest pod latarnią. Zostaje zbudowana naturalnej wielkości makieta tej posiadłości i zaczynają się żmudne, wyczerpujące ćwiczenia. Kiedy wszystko jest gotowe, pozostaje tylko czekać na rozkaz prezydenta. Sprawę komplikuje fakt, że Amerykanie będą działać nielegalnie na terytorium obcego państwa. Pakistan oficjalnie jest sojusznikiem USA, ale silne wpływy islamistów budzą obawy, że dojdzie do przecieku i cel wymknie się kolejny raz. Wreszcie nadchodzi ten wielki dzień. Poznajemy dokładnie jego przebieg od początku do końca. Także reakcje w Ameryce na to co się stało, postawę prezydenta, polityków, społeczeństwa, rodzin i znajomych naszych bohaterów. Owen wkrótce odszedł ze służby, po trzynastu kolejnych zmianach bojowych, postanowił rozpocząć nowe życie. 

Autor dołożył wszelkich starań, by nie ujawniać szczegółów taktyki i procedur stosowanych przez Navy SEALs, dla celów bezpieczeństwa ich dalszej pracy. Treść książki opiera się na jego osobistych wspomnieniach, wiernie przedstawiających opisywane wydarzenia. Jest to bardzo wciągająca literatura faktu.


Kevin, 16 latKsiążka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz