tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 10 grudnia 2013

"Ignacy Loyola" - Tani Matas - recenzja

powiększ okładkęW 2013 roku nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się książka, pt. „Ignacy Loyola” Taniego Matasa. Utwór przygotowany jest w formie komiksu dla dzieci. Kolorowe obrazki zostały narysowane przez Picanyola.

Komiks przybliża czytelnikom, zwłaszcza tym najmłodszym, postać Św. Ignacego Loyoli, Hiszpana, który żył na przełomie XV i XVI wieku. Urodził się jako najmłodsze dziecko w wielodzietnej rodzinie. Jego rodzice byli bogatymi i wpływowymi ludźmi, a mały Ignacy wychowywał się w dostatku. Potrafił pisać, czytać, lubił muzykę, a w przyszłości pragnął zostać rycerzem. Przełomowym momentem w życiu Ignacego była obrona twierdzy w Pampelunie. To wtedy został poważnie ranny w nogę i jego życie wisiało na włosku. W czasie długiej choroby zapoznał się z książkami o Chrystusie i życiu świętych. Wówczas zapragnął zmian w swoim życiu, chciał pomagać ludziom, dzielić się z nimi zarówno dobrami materialnymi, jak i duchowymi. 

Ignacy Loyola zostawił swój dom i wyruszył w długą podróż. Odwiedził klasztor w Montserrat, był w Manresie, Barcelonie, Ziemi Świętej, Alkali, Salamance, w Paryżu, ostatecznie osiadł w Rzymie.
Z napotkanymi ludźmi rozmawiał o Bogu, udzielał im ćwiczeń duchowych. Wędrówka jego pełna była niebezpieczeństw i nieprzewidzianych trudności. Ignacy był w więzieniu, gdyż inkwizycja podejrzewała go o szerzenie herezji.  Został zwolniony z celi, niemniej otrzymał zakaz nauczania przez cztery lata. Ignacy postanowił się uczyć i doskonalić, dlatego tez udał się do Paryża. Pomagał potrzebującym, chociaż sam musiał żebrać, pracował, nauczał ludzi. Z czasem przyłączali się do niego mężczyźni, którzy chcieli żyć tak jak Ignacy. Loyola bardzo dużo się modlił, miał wizje duchowe. Był szczęśliwym człowiekiem, bo uważał siebie za towarzysza Jezusa. Chciał zbawić siebie i innych, dlatego wszystko co robił podporządkowane było temu celowi.

Książka nie tylko pokazuje nam podstawowe fakty z życia Ignacego, ale przede wszystkim jego przemyślenia duchowe. Skłania do refleksji i zadumy, to pochylenie się nad życiem i działalnością wielkiego księdza, założyciela zgromadzenia o nazwie Towarzystwo Jezusowe. 
Książka została bardzo ładnie wydana, na papierze kredowym, ilustracje są kolorowe, wyraźne, bardzo dobrze podkreślające opisy.

Serdecznie zachęcam młodych czytelników do zapoznania się z książką. Jest to dobra propozycja na urodziny czy prezent mikołajkowy.Tilia, 16 lat  

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz