tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 lutego 2014

"Czarny krąg" - Patrick Carman - recenzja

Czarny krąg - Patrick Carman
,,Irina Spasky doskonale wiedziała, co oznacza ich obecność w tym miejscu. Nie miała wyboru. Będzie musiała zabić młodych Cahillów(…).


Nie sądziła, że do tego dojdzie.(…)Podeszła do nich, sięgając za plecami po ukryty w tylnej kieszeni sztylet.
Amy musiała wyczuć zbliżające się zagrożenie, bo natychmiast zasłoniła brata własnym ciałem.
-Damy ci to, czego chcesz-powiedziała-Tylko nas stąd wypuść ,proszę.
-Już za późno-odparła Irina.’’

W piątej części pogoni za 39 wskazówkami Amy i Dan Cahillowie udają się do Rosji. Prowadzeni są przez tajemniczego NRR.

Jednak kim on jest? 
A może ona?
Czy NRR naprawdę chce pomóc, czy to może tylko kolejna pułapka?

Młodzi Cahillowie mają więcej powodów do zmartwień. W Rosji są sami. Nie ma z nimi Nellie - ich, co prawda szalonej, ale i dorosłej opiekunki.

Czy Nellie do nich dołączy?
A może są już skazani na samotny pościg za 39 wskazówkami?
Amy i Dan podejmują jeszcze jedną ryzykowną decyzję. Zawiązują sojusz z jedną z drużyn.
Czy to będzie dobra decyzja?
A co, jeśli kolejni raz zostaną zdradzeni?

Podsumowując, Cahillów czeka wiele przygód, zarówno dobrych jak i złych. Pragną również dowiedzieć się więcej o okolicznościach śmierci rodziców, którzy również w czasach młodości odwiedzili Rosję. Jednak po co? Co ich tam przywiodło? Czyżby i oni podjęli poszukiwania 39 wskazówek? Właśnie na te pytania Amy i Dan spróbują znaleźć odpowiedzi.
Czy im się uda?
Czy przeżyją?
Czy zdołają pozostać takimi osobami jakimi są?
To wszystko w piątej części 39 wskazówek, kolejnej już książce, opisującej pościg za sekretami rodziny Cahillów.

Patrick Carman to urodzony 27 lutego 1966 w Salem amerykański pisarz, autor serii ,,Kraina Elyona. Carman chciałby zwiedzić takie kraje jak Niderlandy, Madagaskar czy Włochy. Mieszka natomiast w Walla Walla w Waszyngtonie wraz z żoną Karen i dwoma córkami o imionach Reesa i Sierra.
I to właśnie autor, a właściwie autorzy są ciekawą stroną tej serii, bowiem każda część napisana jest dotychczas przez innego autora. Raz była to Jude Watson, innym razem Peter Lerangis. Pomysłodawcą cyklu jest sam Rick Riordan, autor takich bestsellerów, jak ,,Olimpijscy Herosi’’ czy ,,Kroniki Rodu Kane’’., Riordan rozpoczął przygodę z 39 wskazówkami, pisząc pierwszą część, zatytułowaną ,,Labirynt Kości’’.

Dużym plusem książki jest złożoność fabuły. Raz mamy do czynienia z narracją opisującą wyłącznie kolejne kroki Amy i Dana, raz z perspektywy innych poszukiwaczy wskazówek. Dzięki temu, czasem czytelnik wie więcej niż główni bohaterowie. Chociażby o śmierci rodziców, dzieci… Cahillowie jeszcze nie wiedzą dokładnie co się stało w noc pożaru, w którym zginęła ich najbliższa rodzina. Czytelnik już wie coś więcej…

Cały ,,Czarny Krąg’’ naszpikowany jest tajemnicami, wskazówkami i łamigłówkami. Powstała bowiem oficjalna strona internetowa 39 wskazówek, na której można próbować z pomocą książek rozwiązywać kolejne zagadki. Pomocy można szukać nie tylko w treści powieści, ale również  i w numeracji stron. Bowiem niektóre kartki zamiast cyframi oznaczone są tajemniczymi symbolami czy literami, które nie tak prędko ujawnią swe prawdziwe znaczenie…

Generalnie, ta książka to ciekawa pozycja wśród książek młodzieżowych, opisująca nie tylko samą fikcję literacką, ale i prawdziwe, historyczne wręcz wydarzenia, postaci, przedmioty. Jedynym minusem to tak naprawdę… długość. ,,Czarny Krąg’’  to zaledwie 175 stron, opisujących poczynania Cahillów.

Myślę, że mogę polecić tę książkę czytelnikom poszukującym powieści pełnych akcji, tajemnic i podróży. Osobiście uważam jednak, iż lepszą opcją jest przeczytanie 39 wskazówek od początku, począwszy od ,,Labiryntu Kości’’.  

Zapraszam do pościgu za wskazówkami! Zobaczymy, jak się skończy…Katia, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Initium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz