tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 9 maja 2014

„Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary” - Nadia Szagdaj - recenzja

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa Bukowy Las ukazała się książka Nadii Szagdaj, pt. „Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary”.

Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary - Nadia SzagdajAkcja powieści rozgrywa się w lipcu 1911 roku w Breslau, czyli obecnym Wrocławiu oraz Danzig, czyli dzisiejszym Gdańsku. Bohaterką utworu jest młoda pani detektyw Klara Szchulz. Wraz z ojcem prowadzi w Breslau biuro detektywistyczne. Klara jest szczęśliwą żoną lekarza Bernarda i matką sześcioletniego Fritza. 

Pewnego dnia Klara otrzymuje niecodzienne zaproszenie do Danzig, na sesję zdjęciową,  od nieznajomego fotografa oczarowanego jej urodą. Logicznie myśląca i twardo stąpająca po ziemi pani detektyw daje się porwać pochlebstwom i komplementom nieznajomego, i wbrew radom męża wybiera się w bardzo długą podróż. Zaplanowana sesja zdjęciowa się nie odbyła, bo fotograf nie pojawił się na dworcu.  Niemniej jednak pobyt w Danzig obfitował w szereg niepokojących wydarzeń, które niekorzystnie odbiły się na Klarze. Kobieta wraca zupełnie odmieniona do Breslau, zachowuje się dziwnie i zupełnie nienaturalnie.  A tymczasem w jej rodzinnym mieście znikają dwie młode kobiety, Renate i Sara. Policja jest zupełnie bezradna i rodziny zaginionych dziewcząt jedyną szansę na odzyskanie córek upatrują we wspólnikach biura detektywistycznego, czyli Heinrichu i Klarze.

Co łączy ze sobą zaginione dziewczyny?
Jaka rolę w porwaniu odegrała cyfra 8?
Czy Klarze uda się złapać porywaczy?

Autorka w powieści zamieściła liczne odwołania do wcześniejszych przygód Klary oraz niewyjaśnionej śmierci jej matki. Taki zabieg powoduje, że obraz Klary staje się pełniejszy, a także zachęca do sięgnięcia po poprzednią powieść Nadii Szagdaj, pt. „Kroniki Klary Schulz. Sprawa pechowca”, z którą nie miałam jeszcze okazji się zapoznać.

Książka została bardzo ładnie wydana, w szarej, takiej postarzonej wersji. Na przedniej i tylnej okładce, a także w środku książki zostały umieszczone fotografie Wrocławia i Gdańska z początku XX wieku. W utworze znajdują się one na nieprzypadkowych stronach. Autorka pisząc o Dworcu Głównym w Gdańsku, umieszcza obok starą jego fotografię.
     
„Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary” to utwór nie tylko dla wielbicieli kryminałów i niewyjaśnionych historii ale także dla tych, który chcą poczuć klimat początku minionego wieku, rozwiązywania zagadek za pomocą dedukcji, lupy i odręcznych zapisków.

Nadia Szagdaj zastosowała jeszcze jeden zabieg, a mianowicie na końcu książki nawiązała do podwójnego morderstwa, które może być tematem kolejnego kryminału i pasjonujących przygód Klary i jej ojca.


Serdecznie polecam,
Tilia, 16 latKsiążka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las. 
 


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz