tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 19 maja 2014

"Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej" - Christopher W. Gortner - recenzja

Prawie każda dziewczynka chciałaby być księżniczką. Ale nie każda księżniczka dorasta wśród bogactwa, ma szczęśliwe dzieciństwo i życie usłane różami czy wiwatami poddanych.
C. W. Gortner mieszka w Karolinie Północnej, ma hiszpańskie korzenie. Jest autorem kilku powieści historycznych, odnoszących sukcesy na rynku międzynarodowym.

Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej - Christopher W. Gortner„Przysięga Królowej” to opowieść o żyjącej w XV w. wielkiej królowej Hiszpanii – Izabeli Kastylijskiej. Odsunięta od tronu, razem z bratem wychowuje się w biedzie. Jednak po śmierci władcy i nieprzychylnych doradców, Izabela wkracza na salony królewskie, a po niełatwej walce – obejmuje tron.

Izabela Kastylijska znana jest przede wszystkim jako królowa, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii, ustanowienia w Kastylii inkwizycji oraz wsparcia wypraw Krzysztofa Kolumba, dzięki którym odkryto Nowy Świat. Jest Służebnicą Kościoła Katolickiego.

C. W. Gortner wspaniale opisał życie tej średniowiecznej władczyni. Czytelnicy powinni zdawać sobie sprawę, jak wiele trudu przysporzyło autorowi docieranie do źródeł historycznych i wczuwanie się w rolę Izabeli. Książka nie tylko przedstawia fakty historyczne, ale przede wszystkim jest opowieścią o kobiecie, która niejednokrotnie musiała zmierzyć się z bardzo skomplikowanymi dylematami. Autor rzetelnie przedstawił wydarzenia, choć również celowo naruszył chronologię i wprowadził fikcyjne postaci (o czym wspomina w posłowiu), aby jego książka przyniosła Czytelnikom przede wszystkim przyjemność zapoznawania się z fabułą.

Powieść „Przysięga Królowej” polecam wszystkim miłośnikom historii, a także tym, którzy chcieliby poznać życie władczyni. Akcja niejednokrotnie Was zaskoczy i zachwyci! Dzięki tej książce przeniesiecie się do średniowiecznej Kastylii, poznacie sposób myślenia i realia życia w XV wieku. Być może historia Izabeli Kastylijskiej natchnie Was do odważnych, radykalnych kroków i podejmowania kontrowersyjnych decyzji, nawet w życiu codziennym.

Serdecznie polecam!
Tania, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz