tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 17 czerwca 2014

„Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” - Zofia Stanecka - recenzja

Ostatnio miałam okazję zapoznać się z książką dla dzieci, pt. „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”. Autorką tej pozycji jest Zofia Stanecka. Utwór został wydany w czerwcu 2014 roku, wspólnym nakładem Wydawnictwa Egmont i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Nasza paczka i niepodległość - Stanecka ZofiaKsiążeczka została przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat, w ramach programu „O niepodległości dla najmłodszych”. „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” opowiada historię grupy przyjaciół, którzy poprzez swoje przygody poznają historię oraz uczą się doceniać wagę świąt narodowych. Sytuacje, które przeżywają przyjaciele są bardzo bliskie przygodom i doświadczeniom dzieci, przez co mali czytelnicy bez trudu mogą wczuć się w położenie paczki. Bohaterowie mają swoją tajną bazę, spotykają się na wspólnej zabawie oraz mają „wrogów”, z którymi rywalizuję.

Historyjki wyjaśniają znaczenie takich świąt jak:
  • 11 listopada
  • 1 maja
  • 2 maja
  • 3 maja
  • 4 czerwca
  • 15 sierpnia
Utwór został ciekawie skonstruowany. Pierwsza część opowiadania, to opis przygód przyjaciół, natomiast w drugiej części autorka odwołuje się do konkretnych faktów z historii naszego kraju. Wydarzenia historyczne zostały przedstawione w bardzo prostej i przystępnej formie, którą bez wątpienia zrozumie każde dziecko.

Nie można, również zapomnieć o świetnej oprawie graficznej. Autorem bardzo ładnych i starannie wykonanych ilustracji jest Daniel de Latour. Rysunki w części, która opowiada o przygodach bohaterów są czarno-białe, natomiast w drugiej połowie, która przybliża najmłodszym historyczne fakty, ilustracje są kolorowe. Oprócz tego możemy tam znaleźć liczne zdjęcia z kolekcji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz innych zbiorów. Dzięki temu książka staje się jeszcze przyjemniejsza i ciekawsza.

Moim zdaniem książka, pt. „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” autorstwa Zofii Staneckiej to idealna pozycją dla najmłodszych. Poprzez takie utwory bardzo łatwo można wpoić dziecku postawy patriotyczne, pokazać jak ważne są święta narodowe oraz zachęcić do poznawania historii.Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz