tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 21 października 2014

"Endless Legend" - recenzja gry

Czy gry stworzone przez małe, niszowe studia muszą być słabe, zapomniane, albo takie, o których nikt nie słyszał? Paryskie mało znane studio Amplitude znowu pokazuje, że niekoniecznie! Wydana w 2012 Endless Space była naprawdę udaną grą i mimo, że nie wprowadzała zbyt wielu rewolucji, została przyjęta bardzo pozytywnie; głównie za sprawą dobrego klimatu oraz dzięki po prostu świetnemu pomysłowi. Czy ich kolejna gra podzieli sukces poprzedniczki? Zaraz się przekonamy!

Rozgrywka

Endless Legend jest grą strategiczną opartą na systemie tur w klimatach fantasy. W sumie wystarczy powiedzieć, że ta gra jest niezwykle podobna do serii Civilization. Na początku wybieramy jedną z kilku cywilizacji, którą chcemy kierować, kreujemy świat pod nasze upodobania (ilość kontynentów, surowców, poziom trudności itp.). I tak samo jak w CIV otrzymujemy na początek osadników i podstawową jednostkę. Celem gry jest prowadzenie naszej cywilizacji ku potędze i wygranej. 

Czy w takim razie są w ogóle jakieś różnice między serią Cida Meiera, a opisywaną grą? 

Przede wszystkim gra jest w klimacie fantasy. Tak więc naszymi głównymi jednostkami będą łucznicy, rycerze, magowie (chociaż ich jest niewiele) itp. W grze otrzymujemy zadania główne, jak i poboczne; główne zadania będą się znacząco różnić od naszej cywilizacji. Grę można wygrać na kilka różnych sposobów. Możemy wygrać poprzez rozwijanie nauki, „upiększając” świat, dyplomację, ekonomie, albo klasycznie - podbijając wszystkie inne cywilizacje. 

Każda cywilizacja jest „przystosowana” do innego rodzaju zwycięstwa. Na przykład, podziemni lepiej radzą sobie z nauką, a spaczeni lordowie z podbojami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by cywilizacją opartą na pokoju podbić cały świat! Z „obsługą” gry powinien poradzić sobie każdy. Endless Space było znane między innymi z bardzo intuicyjnego interfejsu. W Endless Legend sprawa wygląda podobnie. Z tą różnicą, że gra jest bardziej rozbudowana i większa, więc znalazło się tam także więcej opcji. Dostępny jest także samouczek, który pomoże stawiać pierwsze kroki. Na starcie otrzymujemy bohatera, który pełni rolę generała. Możemy samemu dobrać mu ekwipunek oraz rozwijać jego umiejętności (czy w każdej grze fantasy muszą być elementy RPG?). 

Bohater może być zarówno dowódcą określonej jednostki, jak i gubernatorem miasta. W miarę postępów  w grze będziemy mogli zakupić więcej bohaterów, jednak nie jest to wymagane. W miastach można budować nowe budynki, szkolić jednostki, wyspecjalizować je w danej dziedzinie, np. wytwarzaniu surowców. Jednak największą bolączką gier tego typu jest… nuda. Tempo rozgrywki jest na początku bardzo duże, ale pod koniec gry, gdzie ekspansja imperium drastycznie maleje, pozostaje już tylko nudny marsz do finału. Twórcy wyraźnie chcieli zapobiec temu zjawisku - na każdym kroku mamy do odkrycia kolejne ruiny czy świątynie, przezbrajanie armii itp. Tak więc nuda w Endless Legend właściwie nie występuje!

Jeśli chodzi o walki tutaj system jest o wiele bardziej innowacyjny niż w innych grach tego typu. Nie jest to po prostu patrzenie na ruch naszych jednostek i czekanie, aż komputer poda wynik. Jak nasz oddział spotka armię wroga na początku można wybrać strategię ofensywną, defensywną, lub utrzymanie pozycji. Potem przenosi nas to na pole walki, gdzie ustawiamy nasze jednostki na określonym polu, a następnie wybieramy oddziały wroga, które mają zostać zaatakowane.

Oprawa wizualna

Gra wygląda naprawdę przyzwoicie. Grafika jest bardzo zbliżona do tej z Civilization V. Jest dość szczegółowa, miasta są dopracowane. Stylistyka gry jest natomiast rewelacyjna. Każda cywilizacja ma inny wygląd miast, wygląd mapy jest wręcz lekko komiksowy. Naprawdę czuć  klimat fantasy.

Oprawa audio

Dźwięk w grze jest naprawdę solidny. Odgłosy otoczenia są dość realistyczne. Natomiast muzyka jest naprawdę dobra. Może nie są to najlepsze kawałki jakie słyszałem w grach, jednak stoją na wysokim poziomie i świetnie budują klimat. Zdarzają się gry, gdzie muzyka jest tak słaba, że już lepiej wyłączyć dźwięk. Endless Legend z pewnością do nich nie należy.

Perła bez skazy?

Endless Legend ma wszystko, co potrzebuje świetna strategia. Rozbudowaną kampanię, intuicyjny interfejs, świetny klimat, dużo innowacyjnych rozwiązań, oraz po prostu… dobry pomysł. 

Czy gra posiada jakieś wady? 

Mnie udało się znaleźć dwie. Pierwsza to lekkie problemy natury technicznej. Jak grałem przez dłuższą chwilę zaczęły mi się pojawiać lekkie „artefakty” graficzne np. pojawiały się dziwne paski, niektóre obiekty zaczęły migać itp. Z początku myślałem, że moja karta graficzna coś szwankuje (niedawno zaktualizowałem sterowniki). Jednak po godzinie steam poinformował mnie o nowej aktualizacji, więc ją pobrałem i zainstalowałem. Po ponownym uruchomieniu gry problem zniknął. To się nazywa wyczucie czasu ;-). Jednak trzeba pamiętać, że gra jest jeszcze młoda, a w dzisiejszych czasach nawet wydawanie aktualizacji w dniu premiery to już norma! Poza tym gra działa stabilnie, tylko raz wywaliła mnie do pulpitu. Na szczęście system robi co turę autozapis, więc nie musicie bać się, że przez awarię prądu, czy błąd systemu stracicie swoje cenne postępy. 

Kolejną wadą jest, niestety, dość dziurawa polska wersja. Zdarzają się zdania niepoprawne gramatycznie, niektóre słowa są napisane razem, a czasami zdarzają się zdania nieprzetłumaczone. Na szczęście te błędy nie są na każdym kroku i zupełnie nie psują zabawy. Jeśli nie znacie angielskiego, zdecydowanie lepiej grać w wersję polskojęzyczną. Warto również wspomnieć, że twórcy postarali się i dostarczyli wparcie dla moderów. Tak więc niedługo będziemy mogli czerpać jeszcze większą radość z gry dzięki modom, które jeszcze bardziej umilą rozgrywkę. Jednak ostrzegam jeszcze przed dość dużym poziomem trudności - dla niedzielnego gracza już gra na poziomie łatwym może być dość wymagająca.

Podsumowując. Endless Legend jest grą bardzo dopracowaną, nie robioną na szybko. Czas spędzony na graniu w nią nie był czasem straconym. Uważam, że to jest nawet jedna z najlepszych strategii ostatnich lat! Obowiązkowa pozycja dla każdego fana gier strategicznych!

Zalety:
Wady:
  • Świetny klimat fantasy
  • Bardzo dobra grafika
  • Innowacyjna
  • Wsparcie dla modów
  • Dobra muzyka
  • Lekkie problemy techniczne
  • Spolszczenie mogło być lepsze

Końcowa ocena: 9.5/10

Kevin, 17 lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz