tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 13 października 2014

"Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" - Zofia Stanecka - recenzja

Okładka książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętachNasza Paczka i niepodległość jest bardzo przyjemną książeczką, ale zdecydowanie nie dla osób w moim wieku, lecz dla znacznie młodszych. Jest krótka, a to plus, bo dzieciaki nie znoszą długaśnych i rozwlekłych powieści. Muszę przyznać, że niewiele się w niej dzieje, a wydarzenia nie są wstrząsające ani emocjonujące. 

Są to po prostu zwykłe dziecięce zabawy i problemy małych bohaterów: Jacka, który jest szefem paczki, Malinowskiego - jego najlepszego kumpla, szybko biegającej Jagody, która nie boi się pobrudzić, Maśki - jej młodszej siostry i wszystkowiedzącego Wiktora. W książce występuje jeszcze dziadek Wiktora, którego wszyscy nazywają po prostu Dziadkiem. Siedzi  on na ławce, karmi gołębie i daje dzieciom żelki oblepione okruchami.  Staruszek jest bardzo mądry i doświadczony, walczył na wojnie i często o tym opowiada -  szczególnie w kontekście świąt narodowych, które ta książka opisuje  tłumacząc ich pochodzenie. 

Każda uroczystość związana jest z jakimś wydarzeniem z życia bohaterów i opowiada, dlaczego są to dni szczególnie ważne, jaka to rocznica, czego, jak się ją kiedyś obchodziło itp. Opisanych zostaje sześć świąt: Narodowe Święto Niepodległości, Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Dzień Wolności i Praw Obywatelskich oraz Święto Wojska Polskiego.

Ta książka jest naprawdę fajnym pomysłem, jeżeli chce się w interesujący sposób przekazać dzieciom trochę historii i patriotyzmu. Ale nie tylko, bo każdy może się  z niej dowiedzieć czegoś ciekawego.


Sheri,14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz