tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 13 listopada 2014

"Celebryci z tamtych lat" - Aleksandra Szarłat - recenzja

Kim jest celebryta? Pytanie wydaje się łatwe, ale słowo „celebryta” nie jest synonimem „gwiazdy”, „idola”, czy „autorytetu”. Celebryta to osoba znana z tego, że jest znana. Nieustannie spotykamy się z programami telewizyjnymi, których jednym z głównych celów jest promowanie właśnie takich osób. Nie wyróżniają się oni ani talentem aktorskim, ani piosenkarskim, nie podziwiamy ich za dokonania (nierzadko nie mają na swoim koncie żadnych). Tu pojawia się pytanie za co tak naprawdę ich lubimy lub nie? Co sprawia, że są rozpoznawalni i prawie każdy o nich słyszał?

Okładka książki Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd PRL-uAleksandra Szarłat w swojej książce pokazuje nam kto to jest „celebryta”. Trudno uwierzyć, że to słowo pojawiło się w języku polskim dopiero w 2009 roku. Z drugiej strony, nie powinno dziwić -dopiero niedawno został wykreowany taki model osoby znanej i trzeba go było jakoś nazwać. Wcześniej, w latach PRL-u, na których skupia się autorka, ludzie nie interesowali się życiem prywatnym gwiazd. To były osoby, które zyskały popularność, dzięki swojej pracy. Wybitni piosenkarze, aktorzy. „Dziś, gdy piosenkarka wyda dwie piosenki, wiemy o jej życiu wszystko, ale kiedyś świat show-biznesu był dla zwykłych ludzi wielką tajemnicą.”

„Celebryci z tamtych lat” przybliżają nam sytuację osób znanych w tamtym czasie. Podczas lektury dowiadujemy się wielu ciekawostek z życia gwiazd takich jak Konstanty Idefons Gałczyński, Maryla Rodowicz, czy Janusz Gajos. Książka jest przepełniona wypowiedziami samych artystów. Mówią o sobie, o znajomych po fachu, o kulisach show-biznesu.

Spodobał mi się sposób, w jaki Aleksandra Szarłat napisała tę książkę. Mimo, że jest dość długa, czyta się ją łatwo i przyjemnie. Do lektury szczególnie zachęcają epizody z życia artystów, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. Są opisane warszawskie szlaki, którymi podążały młode gwiazdy. Od kawiarni do kawiarni, przez starówkę. Dzięki tej książce poznajemy sekrety z życia gwiazd. Ich miłości, skandale, pasje i pragnienia. Te kilkaset stron niezaprzeczalnie warte jest lektury. Gorąco polecam!


Ananaska, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz