tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 17 grudnia 2014

"Przysługa" - Anna Karpińska - recenzja

Anna Karpińska urodziła się w 1959 roku. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, uczyła studentów, była dziennikarką i wydawcą. Książki pisze przy kuchennym stole. Jak mówi: „Nie żałuje niczego (…). Bez zdarzeń, ludzi, zajęć, wrażeń nie byłoby ani mnie ani moich bohaterów”.

Okładka książki PrzysługaJagodzie życie zawaliło się w jednej chwili. W katastrofie śmigłowca zginął jej ukochany mąż Dariusz. Teraz, gdy została sama ze swoim synem Wojciechem, musi na nowo nauczyć się żyć. Jej największą podporą, oprócz syna, jest także jej przyjaciółka z pracy Mariola. Gdy próbuje ułożyć sobie życie na nowo bez ukochanego męża podczas jego pogrzebu zauważa coś niezwykłego, a mianowicie Dariusza.

Elwira razem z Karolem oraz swoimi córkami tworzą zgraną i pełną miłości rodzinę. Życie układa im się bardzo dobrze. Elwira i Karol pracują w firmie jej ojca, lecz jej pasją, do tej pory często skrywaną  w gabineciku, jest malarstwo. Wszystko zaczyna się mieszać od jednego niespodziewanego wyjazdu jej męża. Okazuję się, że Karol miał brata bliźniaka, któremu kilkanaście lat temu oddał przysługę.

Co łączy rodziny Jagody i Elwiry?
Jakie skutki będzie mieć śmierć Dariusza i co jego żona odkryje o nim samym?


Aby odpowiedzieć sobie na te pytania zachęcam do przeczytania książki pt.: „Przysługa” Anny Karpińskiej. Jest to bardzo wciągająca historia opowiadająca o niezwykłej historii dwóch rodzin, które do tej pory raczej nic ze sobą wspólnego nie miały. Jedynym minusem są problemy bohaterów, które ciągle się nawarstwiały, no ale jak wiemy życie nie zawsze jest różowe. Akcja toczy się błyskawicznie, a na pewno nie możemy tej książce zarzucić braku zaskakujących zwrotów akcji. Kolejnym plusem są sami bohaterowie, po prostu normalni i realni, którzy mogą mieszkać za ścianą. 

Podsumowując książkę czyta się jednym tchem. To niebanalna oraz piękna książka obyczajowa idealna na prezent po choinkę. Może skłonić nas do refleksji na temat naszego życia, a szczególności do tego, czy nasze decyzje, które podejmujemy mogą zranić bliską nam osobę.

Grazia, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

1 komentarz: