tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 8 kwietnia 2015

"Marilyn i JFK" - Francois Forestier - recenzja

Okładka książki Marilyn i JFKLata sześćdziesiąte XX wieku przyniosły społeczeństwu historię niesamowitego romansu. Ona - rozchwytywana gwiazda Hollywood, piękna, bogata i emanująca urokiem osobistym miss o krwistoczerwonych ustach i złotych lokach.  On – wpływowy, żonaty mężczyzna. Ich związek, mimo słabo rozwiniętych mediów, śledził cały świat. Kim była ta czarująca para?

Urokowi Marilyn Monroe nie mógł się oprzeć nikt. Kręcone blond włosy, czarujący uśmiech i ten charakterystyczny pieprzyk nad wargą powaliły na kolana nawet trzydziestego piątego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

O ich związku rozpisywały się największe światowe gazety, ale przez dziesiątki lat nawet najbardziej dociekliwym dziennikarzom nie udało się odkryć wszystkiego na temat romansu prezydenta i ikony Hollywood.

Francois Forestier napisał tę książkę lepiej niż niejeden znany powieściopisarz. Poznajemy historię Marylin i Kennedy’ego krok po kroku od samego początku, bez pomijania nawet drobnych i pozornie nieistotnych szczegółów, które nadają romansowi smaczku. Papierowa para spotykała się przez 10 lat, zanim zainteresowały się nimi CIA, czy KGB. Wiadomo,  że każdy prezydent ma swoje sekrety. Ukrywane kochanki, szemrane interesy, powiązania z niewłaściwymi ludźmi. Po zamachu na Johna Kennedy’ego Biały Dom należało uprzątnąć. Zajął się tym jego brat, Robert Kennedy. Kamery, podsłuchy i inne nowinki technologiczne, akta politycznych szantaży, źródła lewych dochodów zostały bezproblemowo usunięte. Problem stanowiła Marylin. Nie była zwykłą kochanką, była kobietą obdarzoną niesamowitą charyzmą ukrytą pod pozą zagubionej blondynki.

Sposób, w jaki Forestier napisał swoją książkę wzbudził we mnie szczery zachwyt. Plastyczne opisy otoczenia nierzadko przyćmiewają główny wątek  i samą akcję. Co ciekawe, nie jest to sucho opisana biografia Marylin, ani Kennedy’ego. To poruszająca powieść o miłości na wyżynach politycznego szaleństwa, gdzie każdy krok jest obserwowany przez kamery, ochroniarzy i tajne rządowe służby.

Powieść – biografia zafascynuje każdego czytelnika. Zagłębicie się w historię związku, który skończył się tragicznie. Gorąco polecam!!!


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, a do recenzji otrzymaliśmy ją od Księgarni Matras.

2 komentarze:

  1. Zapewne warto przeczytać te książę, jednakże niezbyt lubię postać p. Monroe.

    http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto nawet dla samego stylu pisania autora :)

    OdpowiedzUsuń