tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

"Will Grayson, Will Grayson" – John Green & David Levithan


Okładka książki Will Grayson, Will Grayson    John Green jest autorem światowych bestsellerów. Debiutował znakomitą powieścią Szukając Alaski, opublikował następnie kilka powieści, z których ostatnia Gwiazd naszych wina przyniosła mu ogromną popularność i splendor. Otrzymał wiele nagród literackich. Wraz z bratem Hankiem prowadzi Vlogbrothers, jeden z najpopularniejszych wideoblogów w sieci. Mieszka z żoną i dziećmi w Indianapolis.

   David Levithan jest autorem kilkunastu nagradzanych powieści dla młodzieży. Chętnie pisze w duetach, poza Johnem Greenem współtworzył książki m.in. z Rachel Cohn. Do najbardziej znanych jego powieści należą:  Boy Meets Boy, Nick & Norah’s Infinite Playlist, Dash & Lily’s Book of Dares. Jest również dyrektorem wydawniczym w Scholastic i założycielem wydawnictwa Push. Mieszka w New Jersey.

    Will Grayson mieszka w Evanston. Ma przyjaciela Kruchego Coopera, który mógłby robić konkurencję największemu człowiekowi na świecie. Nie ma konkretnych planów na przyszłość. Jedynie wie, że wieczorem spotka się z Kruchym na koncercie. Jego przyjaciel pewnie będzie podrywać innych chłopaków, a on w samotności posłucha kapeli. Will Grayson mieszka godzinę jazdy od Chicago. Nie ma przyjaciół, chyba żeby liczyć Maurę od której codziennie upija łyk kawy… i Isaaca. Lecz jego nigdy nie widział. Komunikuje się z nim przez Internet od roku i chyba się w nim zakochał. Nie jest tego pewny. Tak naprawdę niczego nie jest pewien.

   Ich ścieżki, los dwóch Willów Graysonów zmieni się pewnej zimowej nocy w obskurnym sex shopie. Od tamtego spotkania życie obu chłopców przyśpieszy, poznają smak prawdziwej miłości i przyjaźni.

    W powieści ważną rolę odrywa kwestia homoseksualistów. Kruchy woli osoby tej samej płci i wcale mu nie przeszkadzają uprzedzenia innych ludzi. Robi swoje, walczy z nietolerancją. Kulminacją tego wątku, jak i historii Willów Greysonów jest … Coś naprawdę niesamowitego, ale to już w książce.
    
Will Greyson, Will Greyson to naprawdę niesamowita powieść, w której nie ma czegoś takiego jak temat tabu. Autorzy otwarcie opisują przeżycia, miłosne uniesienia gejów. I nie jest to pokazane w sposób wulgarny, tylko… Można śmiało użyć słowa: romantyczny. Ich relacja to bliskość dwojga ludzi, którzy chcą troszczyć się o siebie nawzajem, pomóc dowartościować swoją osobowość, a nawet zmierzyć się z depresją. Dlatego jeśli ktoś jest przeciwnikiem homoseksualistów, to niech sięgnie po tę pozycję by zdać sobie sprawę z tego, że to normalni ludzie. Czytelnicy którzy popierają lub nie mają wyrobionego zdania na ten temat również mogą śmiało przeczytać powieść i też powinni być zadowoleni. Oprócz wciągającej akcji i lekkiego pióra obydwu pisarzy odbiorca ma szansę zapoznać się z historią o niezwykłym uczuciu, które jest na tyle silne by zmierzyć się stereotypami. Chociażby dlatego, gorąco polecam tą powieść i jestem pewna, że nie nikt nie będzie zawiedziony.


                                                                              Nikki, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz