tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 12 maja 2015

"Mam odwagę mówić o cudzie" - Janusz Skalski, Joanna Bątkiewicz-Brożek - recenzja

Okładka książki Mam odwagę mówić o cudzie,,My nie robimy cudów, a jedynie jesteśmy ich świadkami’’. Takim skromnym zdaniem określa siebie i swój zespół prof. Janusz Skalski - wybitny kardiochirurg dziecięcy, który obecnie pracuje w prokocimskim szpitalu w Krakowie. 

Wykonuje często pionierskie zabiegi w Polsce dotyczące głównie wad serca u małych dzieci. Ostatnio udało mu się wraz z zespołem wyprowadzić małego chłopca - Adasia z głębokiej hipotermii (temperatura dziecka spadła do 12 0C). O doświadczeniu  lekarskim oraz codziennej pracy z prof. Skalskim rozmawiała Joanna Bątkiewicz- Brożek w książce pt.,, Mam odwagę mówić o CUDZIE’’

1 grudnia 2014r. - ranek, podkrakowskie Racławice. Adaś zostaje wyłowiony z miejscowej rzeki. Nie wykazuje żadnych czynności życiowych, ale jednak postanowiono podjąć próbę przewiezienia go do szpitala w Prokocimiu. Udało się! Chłopiec przeżył. Nigdy wcześniej, na całym świecie, nie wyprowadzono nikogo z hipotermii o tak niskiej temperaturze. 

Książka jest w czymś rodzaju wywiadu,  w którym prof. Skalski opowiada o swoim  życiu, doświadczeniu i o pacjentach, którzy zapadli mu w pamięć najbardziej (np. Adaś). Kardiochirurg kocha dzieci, pracuje dla nich bardzo ciężko, mimo iż nie jest pierwszej młodości, aby im żyło się lepiej.


Bardzo mi się podobała konstrukcja książki.  Wszystkie pytania  zadane przez  redaktorkę są dokładnie przemyślane i  trafne dzięki czemu rozmowa dawała pełny obraz pracy lekarza. Książka jest godna polecenia, gdyż ukazuje nam, że są w Polsce lekarze, których cechuje: bezinteresowność oraz dobro pacjenta. Dla nich dobro  drugiego człowieka jest najważniejsze, z czego powinniśmy czerpać naukę. 

Orwicz, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz