tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 5 maja 2015

"Paragraf 5" - Kristen Simmons - recenzja

Okładka książki Paragraf 5Paragraf 5 autorstwa Kristen Simmons to niezwykła opowieść o miłości, życiowej tragedii, zniewoleniu oraz upragnionej wolności.

Po zakończeniu wojny w Ameryce zostają wprowadzone nowe rządy. Władze oczekują od obywateli bezwzględnego posłuszeństwa. Wszelki opór grozi natychmiastowym aresztowaniem. W tej rzeczywistości żyje siedemnastoletnia Ember. Dramat głównej bohaterki rozpoczyna się w dniu, w którym jej matka zostaje aresztowana za pogwałcenie paragrafu piątego, a wśród przybyłych do pojmania kobiety żołnierzy jest Chase, wielka miłość nastolatki. Dziewczyna nie może znieść napięcia i rzuca się na jednego z mężczyzn. Napaść na wojskowego podlega karze poprawczaka, w którym siedemnastolatka przeżywa gehennę. Próby ucieczki są brutalnie karane. Pewnego dnia, kiedy Ember stwierdza, że z tego okropnego miejsca nie ma ucieczki, w domu poprawczym zjawia się Chase z rozkazem dostarczenia dziewczyny na proces sądowy jej matki. Okazuje się jednak, że chłopak ma inne zamiary… Oboje rozpoczynają najdłuższą podróż ich życia, wiodącą ku WOLNOŚCI.

Kristen  Simmons w niesamowity sposób przedstawia losy młodych ludzi żyjących w czasach, w których takie słowa jak „indywidualizm”, „prywatność”, „wolność”, „niezależność” nie istnieją.  Powieść przepełniona jest nagłymi zwrotami akcji oraz opisami scen wzbudzających u czytelnika silne emocje i przeżycia wewnętrzne. 

Paragraf 5 czyta się bez chwili wytchnienia.  Fabuła już od pierwszych stron zachęca do dalszego zgłębiania  historii głównej bohaterki. Książkę polecam osobom o mocnych nerwach.

                                                                                                                   

  Limonka, 16 latKsiążka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, a do recenzji otrzymaliśmy ją od Grupy Wydawniczej Publicat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz