tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 29 maja 2015

"Szum" - Magdalena Tulli - recenzja

"Szum" to powieść napisana przez Magdalenę Tulli, autorkę docenioną i znaną z wielokrotnie nagradzanych książek.


Okładka książki SzumGłówna bohaterka to zamknięta w sobie introwertyczka. Jest ona osobą nieprzystosowaną do życia w społeczeństwie i bardzo samotną. Odkąd pamięta zawsze była karcona przez rodzinę, nauczycieli, znajomych. "Szum" opowiada wzruszającą historię dziewczynki innej od wszystkich, wyobcowanej indywidualistki próbującej zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem, jakim jest życie.
    
Powieść bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Po dość nudnej, w ogóle nie przyciągającej wzroku okładce, dziwnym tytule i mało zachęcającym opisie spodziewałam się treści niezbyt ciekawej. Tymczasem mało która książka wywarła na mnie tak ogromne wrażenie.

Autorka w sposób uniwersalny przekazuje bardzo ważne prawdy życiowe. "Szum" aż roi się od złotych myśli, zastanawiających dialogów i mądrych zdań. Nie traci przy tym nic z lekkości języka. Powieść ma bardzo mocny ładunek emocjonalny, wzrusza i zmusza każdego do zastanowienia nad własnym życiem. Esencję książki stanowią bogate, nietuzinkowe metafory, na czele z lisem (najlepszym przyjacielem głównej bohaterki), aż po tajemniczy telefon do zmarłych.
    
Bardzo zachęcam do przeczytania tego dzieła. Autorka posiada ogromny dar przelewania głębokich, mądrych myśli na papier za pomocą słów łatwych w odbiorze. Myślę, że nikt szukający lektury z bogatym podłożem psychologicznym, nie tylko nie zawiedzie się na tej książce, ale będzie nią wprost zachwycony.


                                                               Cavallo, lat 15

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

2 komentarze:

  1. Właśnie takiej książki szukałam. :)
    Trzeba iść do biblioteki..

    feelcontagious.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Super recenzja! Aż mam ochotę to przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń