tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 27 lipca 2015

"Pura Vida. Życie & śmierć Williama Walkera" - Patrick Deville - recenzja

Okładka książki Pura Vida. Życie & śmierć Williama WalkeraPatrick Deville jest autorem „Dżumy & cholery”, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Czy „Pura Vida” też taka będzie?

Kto wie, kim są sanadiści? Czym jest avenida, a do czego służy córdoba? Ja nie, a niestety nie zostało to wytłumaczone w książce, nawet w przypisach, których w gruncie rzeczy nie ma, a naprawdę by się przydały. Poczułam się, jakby autor/tłumacz z góry zakładał, że każdy czytelnik zna język hiszpański i walutę obowiązującą w Nikaragui.

Bardzo dużo jest wstawek w języku hiszpańskim. Jakby napisane, lecz niekoniecznie przeznaczone by je zrozumieć. Mimo braku tłumaczeń, który nieco utrudniał zrozumienie sensu  tekstu, bardzo podobał mi się jego styl. Niecodzienne poetyckie metafory wplecione w całkiem potoczne relacje z podróży po Amerykach.

„Na wieżyczce zardzewiałego wozu pancernego, którego gąsienice na zawsze unieruchomił szarawy cement przeszłości, rośnie młode drzewo kokosowe symbolizujące popękaną i świetlaną przyszłość Nikaragui.”

Specyficzne poczucie humoru i nawiązania do tradycji i historii krajów hiszpańskojęzycznych powodują uśmiech na twarzy.

„Po długim wahaniu przywdziałem strój matadora i chwyciłem za rogi byka przypominającego telefon.”

Mam bardzo mieszane odczucia odnośnie tej książki. Z jednej strony trudny i nieznany język, z drugiej pięknie sformułowane zdania. Ciekawe poczucie humoru i zupełny jego brak. Szybkie prowadzenie akcji i momenty wspomnień i opisów zwalniające ją, lub wręcz zatrzymujące na kilka stron.
Książka  to coś na kształt pamiętnika prowadzonego przez mężczyznę, który wyruszył w podróż w poszukiwaniu historii Williama Walkera, jednak sam do końca nie jest pewien co opisuje, a mimo to wychodzi mu to całkiem interesująco.

Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa  Noir sur Blanc. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz