tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 20 listopada 2015

„Nic bardziej mylnego” - Radek Kotarski - recenzja

Okładka książki Nic bardziej mylnegoRadek Kotarski znany jest głownie, jako twórca Polimatów- popularnego kanału na YouTube, na którym znajdziemy ogrom filmików z informacjami na przeróżne tematy. Od pochodzenia wulgaryzmów, poprzez klątwę piątku trzynastego, na udarze mózgu kończąc.

Perfekcyjna dykcja, nienaganny wygląd oraz przejrzyście opowiedziane fakty z historii Polski i świata, a także problemy dnia codziennego, na które może zwrócimy uwagę, ale się dłużej nad nimi nie zastanawiamy i nie szukamy odpowiedzi. W takim wypadku wystarczy wskoczyć na kanał Radka Kotarskiego i wszystkie odpowiedzi staną przed nami otworem. Ta książka jest zbiorem kilkudziesięciu takich Polimatów w wersji papierowej. Kilka rozdziałów zostało podzielonych ze względu na tematykę. Historia, zwierzęta, życie codzienne, itd.

Kotarski jest mistrzem w wymyślaniu chwytliwych tytułów. Co drugi sprawia, że chce się zajrzeć do środka i zobaczyć co takiego kryje się pod zachęcającym początkiem. Czy "Siedem lat z gumą balonową", "Człowieku, odłóż tę dżdżownicę!" lub "Burza w szklance kawy" nie zachwycają?
Tytuł przyciągnął, a wnętrze to esencja wiedzy. Nektar z encyklopedii świata. Autor pisze to o takich mitach jak przyklejanie się gum do żołądka, budowa piramidy przez niewolników, czy szkodliwość kawy. Jaki wpływ te oczywiste oczywistości, jak by się mogło wydawać, miały na nasze społeczeństwo?  Czy z wiedzą podaną przez Radka coś by się zmieniło?

Wyrafinowany język, jakim posługuje się twórca "Polimatów", już od pierwszego zdania zapowiada, że będzie mowa o czymś mądrym. Bo o prostych rzeczach tak ładnie się nie mówi. Czytając książkę słyszałam w głowie jego głos opowiadający o tym, co napisał. To chyba jedna z tych osób, o której myśl od razu w głowie materializuje jego małą kopię i odgrywa rolę wszechwiedzącego głosu. Swoistego lektora, którego zadaniem jest idealnie i z odpowiednią intonacją przeczytać tekst.

Ciekawostki wbrew pozorom nie zawsze będą się zaliczać do wiedzy bezużytecznej. Czasami nawet okażą się wartościowymi wiadomościami, którymi można zagiąć nauczyciela (szczególnie od historii i języka polskiego) lub znajomych. Polecam chcącym poszerzyć swoją wiedzę nawet w najdziwniejszym kierunku!


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz