tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 5 stycznia 2016

"Tajemna historia" – Donna Tartt - recenzja

Okładka książki Tajemna historia
Co może być motywem  morderstwa?
Czy istnieje usprawiedliwienie tego czynu?
Czy zbrodnia kończy się na samym morderstwie?

Richard Papen uczęszcza do ekskluzywnego Hampden College. Uczelnia jest dla niego ucieczką od nędznej przyszłości jaka czekałaby go w rodzinnej miejscowości. Nieśmiały student zapisuje się na zajęcia z filologii klasycznej, które prowadzi bardzo tajemniczy profesor Morrow. Richard onieśmielony jego autorytetem oraz innymi uczestnikami wykładów czuje się wyobcowany i samotny. Niedługo to się zmienia. Piątka pozostałych studentów (czterech chłopaków i jedna dziewczyna), przyjmuje go do swojego ekskluzywnego grona. Razem z nimi Richard odkrywa sposób niekonwencjonalnego myślenia, które w połączeniu z alkoholem i narkotykami, staje się brzemienne w skutki. Dopiero teraz zaczną się kłopoty i kombinowanie.
     
Niestety, tylko ten krótki opis fabuły musi Wam wystarczyć jako przybliżenie tematyki powieści, gdyż każde słowo więcej mogłoby odebrać niesamowitą radość, zaciekawienie, a przy samym końcu satysfakcję. Muszę przyznać, że Tajemna historia to niezwykła książka, choć początkowo miałam się poddać. Nie popełniajcie tego błędu! Przebrnijcie przez sam początek, a potem nie będziecie chcieli się oderwać od lektury. Wiem to z doświadczenia ;) Początkowe opisy rzeczywiście są trudne, gdyż mocno zahaczają o filozofię i moralność człowieka. Poruszają przez to przytłaczające tematy, które mogą zniechęcić czytelnika. To nie jest pozycja na jeden wieczór, dlatego raczej odradzam ją miłośnikom wartkiej akcji.
     
Tajemna historia została napisana z ogromną pieczołowitością jeśli chodzi o język. Jest on piękny, staranny, nieprzekombinowany. Panuje niesamowity klimat. Wszystkie sceny są dopracowane, a bohaterowie stają się realni. Żadnego z nich nie da się opisać jedną cechą. Wszyscy mają złożone osobowości, autorka pogłębiła ich portrety psychologiczne. Przestają istnieć tyko na papierze – przenoszą się poza granice kartek. Poza tym Donna Tartt tak sprawnie posłużyła się słowami, iż czytelnik doznaje czegoś w rodzaju antycznego katharsis, czyli jednoczesnego uczucia trwogi i współczucia dla bohaterów. Prawdziwa współczesna tragedia grecka!
     
Powieść (…) jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku. Po przeczytaniu Tajemnej historii muszę zgodzić się z tą opinią w 100%. Historia nie dość, że przesycona czarem tajemnicy, to wciąga i prowokuje do myślenia. Mimo trudnych tematów, przyciąga swoim magnetyzmem, do końca utrzymując wypieki na twarzy czytelnika. Podsumowując, ta książka jest naprawdę rewelacyjna. Jedna z lepszych, jakie w życiu miałam okazję przeczytać.

Tajemna historia jest debiutem literackim Donny Tartt, głośnym bestsellerem z 1992 roku, pisanym przez wiele lat. Autorka napisała jeszcze dwie powieści: Mały przyjaciel otrzymał WH Smith Literary Award i nominację do Orange Prize. Szczygieł, kolejna powieść Donny Tartt,  został nagrodzony Pulitzerem i stał się światowym bestsellerem. Magazyn Time umieścił autorkę na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.


Nikki, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

1 komentarz:

  1. Może być ciekawa. :)

    Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
    rodzinne-czytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń