tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 10 lutego 2016

"Dzieci dyktatorów" – Jean-Christophe Brisard, Claude Quetél - recenzja

Okładka książki Dzieci dyktatorówJAK TO JEST BYĆ DZIECKIEM CZŁOWIEKA KTÓREGO BOI SIĘ CAŁY ŚWIAT???

Córka potwora, który jednym skinieniem głowy, jednym podpisem skazywał na śmierć miliony istnień ludzkich. Twórca potęgi jednego z największych państw świata – Józef Stalin miał trójkę dzieci: Jakowa, Wasilija i Swietłanę. Jednego z synów posłał na śmierć w niemieckim obozie, drugiego rozpił. Swietłana, jego ukochana córeczka, zmieniła nazwisko, które było klątwą nad jej życiem. 
     
Cały świat z uwagą przygląda się poczynaniom dynastii Kim, która od drugiej połowy XX wieku, dzierży władzę. Kim Ir Sen, Kim Dzong Il i Kim Dzong Un to nazwiska wywołujące strach u przedstawicieli dzisiejszych mocarstw, którym grożą między innymi bombą wodorową. Jak doszło do powstania kultu Słońca Narodu?
     
Edda była bardzo podobna do swojego ojca: wybuchowy charakter, skłonności do licznych romansów, profaszystowskie upodobania… Benito Mussolini uwielbiał swoją pierworodną córeczkę. Ojcowska miłość nie stanęła mu jednak na drodze, gdy skazał jej ukochanego.
    
Jean – Bédel Bokassa, prezydent, a później samozwańczy cesarz Republiki Środkowoafrykańskiej w drugiej połowie XX wieku, miał ponad 20 żon. Gustował w młodych cudzoziemkach, które zostawiał dosłownie chwilę później. Z tych pseudozwiązków ma prawie 60 dzieci. Dla większości nazwisko Bokassy jest równoznaczne z przekleństwem.
     
Dziś Carmencita, jedyne dziecko generała Franco, jest ponad 80-letnią kobietą, z siódemką dzieci, i jeszcze większą ilością wnuków. O ojcu wypowiada się pozytywnie, a dzisiejszy kryzys na półwyspie Iberyjskim upatruje w błędach następców Caudillo.
     
Mao Zedong, człowiek odpowiedzialny za śmierć około 60 milionów Chińczyków. Miał cztery żony, dwanaścioro dzieci uznał, ale i tak się nimi nie zajmował. Wyjątkiem była Li Na - ,,Laleczka Mao”, która do dziś wierzy w maoizm…
   
François Duvalier wprowadził na Haiti dziedziczną dyktaturę okraszoną bezwzględnym terrorem. Po nim władzę przejął nieudolny syn, który pozostawił wyspę w całkowitym upadku.
     
Zoja Ceaușescu, córka dyktatora Rumunii nie zgadzała się na to, by jej rodzice: Nicolae i Elena Ceaușescu, wybierali jej mężczyzn, czy decydowali, gdzie ma mieszkać. Nigdy jednak nie negowała ich polityki.
     
Fidel Castro – komunista, który przez swoje decyzje doprowadził do śmierci oraz emigracji tysięcy Kubańczyków. Miał dziesiątki potomków, nie wszyscy byli z prawego łoża. Na przykład Alina, bękart, niechciana przez ojca, wpadła najpierw w depresję, potem anoreksję, aż w końcu wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie ze złością i nienawiścią wypowiada się o władzy, która prowadzi tylko do cierpienia niewinnych. Oprócz jej historii, jest jeszcze opowieść Fidelita, Alexisa, Alexandra, Alejandra, Antonia, Ángela…
     
Siedemnaście historii, które pokazują czytelnikowi życie dziecka, które jest zdeterminowane przez życie ojca, który w swoich rękach dzierży władzę absolutną. Niektórzy zostali wychowani na idealnych następców swoich rodzicieli. Inni uciekli, bo mieli dość terroru, ciągłego rozlewu krwi. Każda opowieść mrozi krew w żyłach. Każda ma w sobie coś innego, mimo, że wszystkie opierają się na tej samej trudnej relacji ojciec – dziecko.
     
Moim zdaniem te biografie są niesamowitą pozycją dla każdego czytelnika, gdyż wszystkie opowieści zostały napisane łatwym językiem i nie opierają się tylko na datach oraz nazwiskach. Są to zbeletryzowane historie największych dyktatorów XX i XXI wieku. Myślę, ze warto zwrócić uwagę na ten fakt, gdyż mogło by się wydawać, że w świecie współczesnym nie ma miejsca na dyktaturę, morderstwa, tajną policję. Że przeciwko tym występkom wychodzi demokracja, wolność... A okazuje się, że nie - świat ciągle jest zagrożony.  Nie wiem, która podobała mi się najbardziej, gdyż każda była interesująca. Ciekawa będzie też z pewnością dla pasjonatów historii. Dzieci dyktatorów często nie zdawały sobie sprawy co naprawdę robią ich rodzice, zwłaszcza ojcowie. Gdy dorosły albo ich poparły albo przeklęły. Nie ma historii szczęśliwej, każda jest naznaczona krwią i śmiercią.
     
Claude Quetel jest historykiem, byłym dyrektorem naukowym Mémorial de Caen. Wśród jego najnowszych książek znajdują się: Historia lądowania w Normandii dla nieuków i Przerażający Doktor Petiot. Szaleniec czy przestępca?.
     
Jean – Christophe Brisard to znany reporter i od około 20 lat specjalista w dziedzinie geopolityki. Przez niespełna 10 lat pracował dla National Geographic. Od 2008 roku realizuje dla francuskiej telewizji reportaże oraz filmy dokumentalne  podejmujące temat dyktatur np. w Chinach, Korei Północnej, Turkmenistanie i Libii.


Nikki, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

1 komentarz:

  1. Z reguły nie lubimy takich książek, ale ta wydaje się bardzo interesująca. Sięgniemy z ciekawości.

    Buziaczki! ♥
    Zapraszamy do nas :)
    rodzinne-czytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń