tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 8 marca 2016

''Zbrodnia hrabiego Neville'a'' - Amélie Nothomb - recenzja

Okładka książki Zbrodnia hrabiego Neville'aAmélie Nothomb to belgijska pisarka tworząca w języku francuskim. W 1992 roku wydała swoją pierwszą książkę "Higiena mordercy". Debiutancka powieść stała się bestsellerem. Jej historie są bardzo realistyczne, a autorka często kpi z siebie na łamach powieści.

Zbrodnia hrabiego Neville'a to na pierwszy rzut oka mała i krótka książeczka, ale kryje w sobie coś więcej. Ukazaną na zaledwie 109 stronach historię czyta się jednym tchem i nie sposób się od niej oderwać. Może i ilość treści tej powieści jest niepozorna, ale za to jaka... Już dawno nie widziałam w żadnej lekturze AŻ tyle czarnego humoru i licznych wypowiedzi przepełnionych sarkazmem, co bardzo mi zaimponowało.

Nothomb ukazuje nam historię pewnego przedstawiciela belgijskiej arystokracji i jego rodziny. Cała akcja zaczyna się od ucieczki córki Henri'ego Neville'a z domu i znalezienia jej u wróżki. Tam właśnie belgijski hrabia dowiaduje się od wróżbitki, że wkrótce na organizowanym przez niego przyjęciu będzie musiał zabić jednego ze swoich gości. Wtedy pojawia się pytanie : kto zostanie zabity? Na tym zdaniu bazujemy przez resztę powieści. Nęka nas ono do dosłownie ostatnich zdań książki, co jest moim zdaniem jednym z lepszych uroków tego typu literatury.

Uważam, że jest to bardzo dobry kryminał. Nothomb trzymała mnie w napięciu w podobnym stopniu jak Agatha Christie, czy Arthur Conan Doyle. Po przeczytaniu tej książki jestem pewna, że sięgnę jeszcze po jakąś powieść tej autorki.


Olivka :) , 13 lat 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz