tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 5 kwietnia 2016

"Ebola. Tropem zabójczego wirusa" - David Quammen - recenzja

Okładka książki Ebola. Tropem zabójczego wirusaTemat eboli stał się w ostatnich latach tematem wielokrotnie omawianym, choć epidemie w dzisiejszych czasach, zazwyczaj dotykają kontynent afrykański. Jednak w 2014 coś się zmieniło. Ebola objęła takie kraje jak Gwinea, Liberia czy Sierra Leone. Pojawiła się realna groźba, że wirus przeniesie się na inne kontynenty. Obawy te wzmogły wiadomości, że odnotowano przypadki zakażeń w krajach europejskich. Wywołało to gorącą dyskusję: skąd ten wirus, jak się przenosi, a przede wszystkim jak go powstrzymać?

David Quammen zebrał wszelkie informacje o eboli i podał je w bardzo przystępnej formie. Nie ma dużo naukowych terminów; jedynie same podstawowe, jak chociażby rezerwuar. Co więcej, by uczynić tekst ciekawszym, wplótł w książkę prawdziwe historie dotyczące ludzi, którzy zachorowali na ebolę. To czyni ją mniej abstrakcyjną, a bardziej rzeczywistą.

David Quammen starał się przedstawić historię eboli jak najpełniej. Widać, że przekazał tyle, ile mógł. Tam, gdzie wciąż są wątpliwości, wspominał o tym. Mimo wszystko, po lekturze tej książki, mam mieszane uczucia. Czuję, że wiem więcej o tym wirusie. Że jestem bardziej świadoma. Jednak ,,Ebola. Tropem zabójczego ....'' tak naprawdę pokazuje jak mało wiemy. Niestety, tylko kolejne wybuchy epidemii dostarczą więcej informacji na temat chociażby pochodzenia wirusa. A to niesie za sobą więcej ofiar. Trzeba nam więcej środków, więcej naukowców, by odkryć szczepionkę na ebolę. 

Myślę, że ,,Ebola. Tropem zabójczego wirusa'' jest książką potrzebną i wartą przeczytania. Co więcej, jest bardzo dobrze napisana, dzięki czemu lektura jest pasjonująca. I choć nie poznasz wszystkich odpowiedzi, może sam zdecydujesz się na to, by poznać prawdziwą naturę eboli.  Przeczytajcie i zastanówcie się!


Katia, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz