tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 11 maja 2016

"Miasto dżinów" - William Dalrymple - recenzja

Okładka książki Miasto dżinów. Rok w DelhiIndie od zawsze fascynowały Europejczyków. Taj Mahal, piękne zachody słońca, ostre curry, powiew egzotyki. Przez lata były one kolonią brytyjską. Nic więc dziwnego, że wielu Brytyjczyków uważało właśnie Indie za swój dom. I to właśnie na tych ludziach skupia się William Dalrymple - autor książki, który przez pięć lat przebywał w Indiach. 
Na osobach, które pamiętają tamtejszą wojnę, złote czasy Indii i podział na kasty. Osoby, które pamiętają Gandhiego i Edwina Lutyensa. Oprowadza nas po stolicy Indii - przez wąskie uliczki pachnące aromatycznymi przyprawami, przez ruiny Starego Miasta, aż po tajemnicze świątynie. 

Książka jest napisana w bardzo sprawny sposób. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu dość spora objętość książki nie jest przytłaczająca. Słownictwo nie jest bardzo specjalistyczne, a wszystkie bardziej skomplikowane pojęcia wyjaśnione są w słowniku znajdującym się z tyłu książki. Mimo tego, że nie jest to powieść, to w książce umieszczone zostało tyle historii, że czyta się ją z prawdziwym zaciekawieniem. I autor dokonał rzeczy rzadko spotykanej. Pozwolił faktycznie przenieść się w inne miejsce, bez wstawania z fotela. Nie wiem, czy powinnam się wypowiadać, jako że nigdy w Indiach nie byłam i nie mam pojęcia w jakim stopniu są one inne od tych, które widzimy na filmach czy pocztówkach. Ale z pewnością jest ona unikatowa. Połączenie tradycji z nowoczesnością. Wpływy brytyjskie na język, architekturę, sztukę, kuchnię - wszystko to zostało przedstawione. Suma summarum, tworzy to naprawdę fascynującą i wciągającą mieszankę, która zapewnia oderwanie się od szarej rzeczywistości na długie godziny. 

Polecam !

Sheri, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Noir Sur Blanc. 

1 komentarz:

  1. Mam i czeka na przeczytanie :). Ostatnio bardzo polubiłam to wydawnictwo - wydaje się, że mają właśnie książki w moim typie :).

    OdpowiedzUsuń