tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 7 września 2016

"Euforia" - Lily King - recenzja

Okładka książki EuforiaLily King w swojej wielokrotnie nagradzanej powieści Euforia przenosi nas do Nowej Gwinei w latach 30. Oparta na faktach fikcja literacka dotyczy badań trojga antropologów, uwikłanych w miłosny trójkąt.

Podstawą do napisania książki była historia Margaret Mead, amerykańskiej antropolog, która przez swoją pracę na temat seksualności plemienia Samoa oraz podziału ról w społeczeństwie, stworzyła podwaliny do rewolucji seksualnej w latach 60.

Nell jest już szanowaną antropolog, która zasłynęła dzięki swojej rewolucyjnej książce. Stopniowo niszczy to jej małżeństwo, ponieważ jej mąż Fen, za wszelką cenę chce wyjść z cienia swojej żony. Z drugiej strony pojawia się Bankson, młody antropolog, który nie jest pewien, czy to, co robi jest słuszne. Kiedy poznaje Nell, budzi się w nim pragnienie bycia z nią i czerpania inspiracji z jej wiedzy. Zgrabnie operując językiem i wykorzystując wilgotny i gorący klimat lasów Nowej Gwinei, autorka uwikłała nas w historię zmysłowej znajomości trojga ludzi. Obserwując obce im plemiona, poznają oni lepiej samych siebie.

Autorka portretuje trzy zupełnie różne postacie. Analizuje ich zachowania, role w społeczeństwie i pragnienia. Tytułowa euforia to stan, który sprawia, że Nell chce pracować. Chce poznawać Innych. Chce uczyć się i czerpać jak najwięcej wiedzy. Imponuje to Banksonowi. Lily King przedstawiła bohaterów na tle plemion Nowej Gwinei, dla których seksualność i spełnianie pragnień są podstawowymi czynnikami wpływającymi na ich życie. Napięcie budowane jest już na samym początku książki i wzrasta z każdą sekundą. Czytelnik zmuszony jest do myślenia. Zastanowienia się nad samym sobą. Zetknięcie trzech różnych postaw daje początek podziałowi społeczeństwa, w którym wszyscy mają swoją rolę i swoje potrzeby.

Narracja poprowadzona z perspektywy kilku bohaterów daje coraz to nowsze, świeższe spojrzenie na całą opowieść. Z każdą kolejną stroną przenosimy się w świat nieznanych nam rytuałów, zagłębiamy tradycje plemion, aby w końcowym efekcie poznać zachodnie społeczeństwo lat 30., które nie różni się niczym od obecnego. Autorka świadomie wykorzystała miejsce, w którym znajdują się bohaterzy. Podkreśliła rolę „cywilizowanego” społeczeństwa w życiu „dzikich” plemion, udowadniając, że tak naprawdę nie istnieje podział na dobre i złe. Wszystko ma swoje wady i zalety, jednak nie należy czegoś oceniać bez głębszego poznania.


Powieść Lily King to poruszająca historia ludzi, których łączyło niezwykłe uczucie oraz pasja. Autorka opowiada o ludzkich problemach w zetknięciu z trudami losu i obcą kulturą. Książka zachęca czytelnika do refleksji i poznania samego siebie. Dzięki swojej lekkości, jest to pozycja dla każdego, kto nie szuka błahej lektury, lecz powieści, o której długo nie zapomni. 

Gruszka, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza