tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 października 2016

"Jak nie umrzeć przedwcześnie?" – Dr Michael H. Greger – recenzja

Jak nie umrzeć przedwcześnieJak nie umrzeć przedwcześnie? Na to pytanie odpowiada dr Michael H. Greger w swoim poradniku. 

Książkę mimo ,,zdrowej’’ treści, czyta się przyjemnie i szybko. Łatwy język, proste sformułowania i podejście autora powinny zachęcić potencjalnych czytelników.

Sięgając po tę pozycję byłam sceptycznie nastawiona, oczekiwałam suchych faktów, skomplikowanych wykresów oraz trudnych do zrozumienia pojęć. Wraz z pierwszymi stronami, zostałam mile zaskoczona, zarówno formą jak i treścią.

Autor uosabia się z rodzinami pacjentów poprzez własne przeżycia związane z chorobą babci. Opowiada o tym, jak został lekarzem. Swoje rozważania zaczyna od ,,hejtu’’ na medycynę w dzisiejszych czasach. ,,Nie ma czegoś takiego jak śmierć ze starości.’’ – to zdanie możemy znaleźć w pierwszej linijce wprowadzenia, gdzie Greger tłumaczy ogólnoświatowy błąd zarówno w edukacji przyszłych lekarzy jak i w receptach. Genialnym podsumowaniem całego problemu jest jedno zdanie, które w szczególności zapadło mi w pamięć: ,,One doctor away keeps apples away.’’ , co w dosłownym tłumaczeniu znaczy – Jeden doktor dziennie trzyma jabłka z daleka. Jest to ironiczna parafraza znanego angielskiego powiedzenia stwierdzającego, że codzienne jedzenie jabłek pozwala uniknąć wizyty u lekarza. Myślę, że ta sentencja idealnie odwzorowuje całą ideę książki.

Dalsza część poradnika została podzielona na dwie części. Pierwsza zawiera ciąg porad dotyczących sposobów na uniknięcie śmierci z powodu najróżniejszych chorób. Opisuje, co jest najczęściej powodem zachorowań i jak to zmienić. Udowadnia, iż zdrowym odżywianiem można choroby zwalczać i im zapobiegać. Tłumaczy wiele problematycznych kwestii, obala stereotypy, stawia właściwe pytania oraz podaje łatwe rozwiązania. ,,Optymalny czas snu a udar mózgu.’’; ,,Zanieczyszczenia sprzyjające cukrzycy.’’; ,,Kto rozstrzyga czy dodatki do żywności są bezpieczne.’’ – o tych oraz wielu innych możemy przeczytać w Jak nie umrzeć przedwcześnie?

Druga część jest równie, a może nawet bardziej interesująca, opisuje bowiem Codzienny Tuzin doktora Gregera. Doktor dzieli się z nami swoimi sekretami na temat jedzenia. Jagody, warzywa strączkowe, daktyle czy nabiał – z dr Michaelem nic nam nie straszne. Zalecane owoce, warzywa, co w jakich ilościach oraz dzienne porcje, ta wiedza została przelana na kartki przez autora. W przystępny sposób zostały opisane ciekawostki, spostrzeżenia oraz pożyteczne porady.

Książka mile zaskakuje, ale według mnie nie nadaje się dla każdego. Osobom zainteresowanym medycyną, zdrowym odżywianiem oraz dietetyką polecam ten poradnik. Zachęcam do przeczytania tych, których bliscy mają problemy z odżywianiem lub innymi chorobami, ponieważ czytając również można pomagać. Podsumowując, książka Jak nie umrzeć przedwcześnie? jest bardzo sympatycznym poradnikiem i z pewnością zadowoli łaknących ,,zdrowej’’ wiedzy czytelników.

                                                                                                                                                             Palcia, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz