tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 16 listopada 2016

,,Rozdarta zasłona’’- Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński - recenzja

Okładka książki Rozdarta zasłona,,Rozdarta zasłona’’ to najnowsza powieść kryminalna autorstwa Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, której akcja rozgrywa się na przedmieściach Krakowa.
           
Profesorowa Zofia Szczupaczyńska - główna bohaterka mieszka w kamienicy Pod Pawiem, gdzie prowadzi życie nienagannej damy. Jako pani domu zajmuje się przede wszystkim doborem służby i dbaniem o swój wizerunek. Niestety spokój domowników zakłóca wieść o śmierci Karolci Szulcówny - jednej z zaufanych służących. 

Początkowo sprawa wydaje się prosta i szybko zmierza ku rozwiązaniu. Wszystko układa się w logiczną całość, do momentu, gdy w śledztwo włącza się pani Szczupaczyńska, pragnąca realizować swoją pasję i zamiłowanie do zagadek kryminalnych. Od tego momentu wszystko się wikła, a tajemnica goni tajemnicę. Szybko okazuje się, że śmierć dziewczyny nie była przypadkowa i rozpoczynają się dramatyczne poszukiwania mordercy. Główna bohaterka wykazuje się ogromną zawziętością i przez ponad rok poszukuje sprawcy haniebnego czynu. Swoje domysły opiera przede wszystkim na plotkach i sekretach skrywanych w krakowskich kamienicach. Czy mimo to uda jej się odkryć prawdę, a co za tym idzie przekonać do niej sędziego prowadzącego śledztwo? Tego dowiecie się dopiero na końcu…
          
Akcja toczy się w 1895 roku, co ważne w tym czasie w Krakowie obowiązują inne poglądy i obyczaje, niejednokrotnie różniące się od wielu obecnych.  Książka głęboko porusza, między innymi temat roli kobiet w społeczeństwie, która ograniczała się jedynie do zbierania datków na kościół oraz zajmowania się dobroczynnością. Nauka i edukacja były natomiast uważane za hańbiące, dlatego kształcili się tylko mężczyźni. Sposób, w jaki została przedstawiona ta historia oraz język zawierający wiele archaizmów, często typowych dla gwary krakowskiej, pozwala czytelnikowi przenieść się na ulice dziewiętnastowiecznego Krakowa, które niejednokrotnie ukazują przykrą prawdę o jego mieszkańcach. Jednakże zakończenie książki jest na tyle nietypowe, że z pewnością zadziwi niejednego czytelnika, dlatego gorąco zachęcam do przeczytania tej książki.

                                                                                                                                             Julia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz