tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 11 stycznia 2017

"Odkurzacz czarownicy" - Terry Pratchett - recenzja

Okładka książki Odkurzacz czarownicyTerry Pratchett znany jest raczej z pozycji dla starszych czytelników. Nie miałam pojęcia, że napisał on także książkę dla dzieci. 

„Odkurzacz czarownicy” to zbiór opowiadań. Są to bajki, jednak inne niż te klasyczne o pięknych królewnach, które żyją w oczekiwaniu na księcia na białym koniu. W tej książce to jędzowate czarownice znajdują miłość. Nie przedstawiają świata idealnego, tylko taki jaki jest naprawdę – z wieloma niedoskonałościami. Jednak pokazują,  że i w takim świecie jest miejsce na magię, miłości i prawdziwą przyjaźń.

Pierwsze opowiadanie jest o magiku, który zdenerwował pewną czarownicę. Rzuciła na niego klątwę, przez którą posiadł magiczną moc, jednak nie mógł jej kontrolować. Treść zarówno tej, jak i innych bajek jest pełna zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń, dziwnych, zwariowanych postaci.  Wielkim ich atutem jest też humor. Dzieciom pozwala poznać trochę świat, dorosłym zrozumieć, że problemy, które wydają się okropne, nie do pokonania, są często śmieszne, małe i należy je obrócić w żart.

„Odkurzacz czarownicy” to bardzo uniwersalna książka, nie sięgnęłabym po nią dla siebie lecz mimo tego czytając ją mojemu bratu - nie nudziłam się. Podoba mi się w niej naturalność postaci. Świat nie jest w tej książce czarno- biały. Postacie nie są idealne, ale wzbudzają sympatię. Nie ma też tych całkiem złych. Język, którym ją napisano jest prosty, przyjemny, ale jednocześnie bardzo ładny. To kolejna rzecz, która jest plusem w tej książce. Ilustracje były w klimacie tej książki, zwariowane, absurdalne, śmieszne, też bardzo mi się podobały..

Podsumowując: uważam, że to książka idealna do czytania dziecku do poduszki, bardzo wiele uczy, niczego nie idealizuje,  pokazuje, że nie ma na świecie rzeczy idealnej,  ale mimo tego powinniśmy się tym światem zachwycać.

Aga, 15 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz