tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 18 maja 2017

„Chemik” - Stephanie Meyer - recenzja

Okładka książki ChemikStephanie Meyer, znana autorka, która zadebiutowała sagą „Zmierzch”, wychodzi czytelnikom naprzeciw z nową książką. 

Każdy mógłby się spodziewać kolejnego porywającego romansu ludzi, którzy nie powinni być sobie przeznaczeni. Pisarka zaskakuje nas jednak w tym temacie, wydając niebanalny thriller, ale oczywiście nie obyłoby się bez wątku miłosnego. 

Powieść pozytywnie mnie zadziwiła, zarówno wartką akcją, która nie pozwalała czytelnikowi oderwać się od książki, ale równie idealnie dobranym zakończeniem, nie pozostawiającym po sobie żadnych niedomówień.

Główna bohaterka ucieka przed agencją rządową, dla której kiedyś pracowała. Nazywała się Juliana Fortis, ale odkąd jej przełożeni chcieli ją zamordować, zmienia imiona jak rękawiczki. Niestety, jej współpracownik nie miał tyle szczęścia, co ona. Zawsze pełna gotowości, każde zabezpieczenie wykonuje ze śmiertelną precyzją. Podróżuje z miasta do miasta, zostawia fałszywe tropy i zastawia pułapki, aż pewnego razu zostaje znaleziona. Dostaje maila, co od razu budzi w niej instynkt ucieczki. Wiadomość nie jest jednak ostrzeżeniem, ale prośbą o pomoc. Organizacja, dla której wcześniej pracowała potrzebuje jej do znalezienia i zlikwidowania bomby biologicznej, która może zniszczyć świat. Dziewczyna, jako profesjonalistka od przesłuchań musi znaleźć odpowiedniego mężczyznę, uprowadzić go i sprawić żeby wszystko wyśpiewał. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, ale kiedy okazuje się, że mężczyzna mimo okropnych tortur nie wie niczego, sprawy się trochę komplikują, ale nie tylko to okazuje się problemem. Kiedy na dachu budynku, gdzie prowadzi przesłuchania słychać niespodziewanego gościa, przerażona chemiczka musi chronić siebie i niewinnego zakładnika, przed tymi, którzy ją znaleźli.

Niekończące się zwroty akcji i trzymająca w napięciu fabuła to to, co powinna posiadać każda książka z gatunku thriller. Nie zawiodłam się na niej w żadnym rozdziale. Umiejętne wprowadzenie w losy głównej bohaterki stawia czytelnika w jej sytuacji i pokazuje jak trudne okazywały się jej wybory i z jakimi konsekwencjami musiała się liczyć. Lekki charakter szpiegowski wprowadził w powieści aurę tajemniczości i tworzył w głowie odbiorcy niekończące się pytania. Bardzo dobra książka, polecam każdemu, a w szczególności wielbicielom tego gatunku.

Polecam

Monia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Edipresse Polska SA.

Fragment książki można przeczytać tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz