tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 21 czerwca 2017

"Zamach. Jan Paweł II - 13 maja 1981" - Jacek Tacik - recenzja

Okładka książki Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź28 września 1978 cały świat wpadł w popłoch. Oto nagle, po zaledwie 33 dniach pontyfikatu, zmarł papież Jan Paweł I. Za oficjalną przyczynę śmierci podano atak serca, jednak oświadczenie Watykanu w tej sprawie nie ucięło plotek i spekulacji krążących wokół jego zgonu.

Jednak życie musiało potoczyć się dalej. Zwołano konklawe. Zastanawiano się, kto będzie następnym przedstawicielem Watykanu? Komu przypadnie ten zaszczyt?

Wynik głosowania zaskoczył cały świat.

16 października 1978 papieżem wybrany został kardynał Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. Papież, nie będący Włochem, na dodatek pochodzący z kraju, będącego pod wpływem komunistów? To dopiero niespodzianka. Nikt nie wiedział, co przyniesie pontyfikat Papieża - Polaka.

Tak samo nikt nie spodziewał się, co rozegra się na placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981. Papież został postrzelony! Papież w szpitalu! Zamachowcem Turek - Mehmet Ali Agca!
I choć Jan Paweł II przeżył zamach, później dręczyły go różne dolegliwości związane z następstwem postrzału. Pozostało również pytanie: kto stał za zamachem? Turek na pewno nie był sam...Na to pytanie do dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Co dokładnie stało się 13 maja 1981?
Jaki związek z zamachem ma trzecia tajemnica fatimska?
Jaki wpływ miało to wydarzenie na dzieje świata?

Jacek Tacik zdecydował się spróbować odpowiedzieć na te pytania, starając się zebrać pełny obraz sytuacji. A to oznacza wywiady - zebrane od różnych osób, które z różnych perspektyw opowiedzą tą samą historię. Jednak dla każdej z tych osób ten zamach był nieco inny. I to właśnie sprawia, że książka ta jest wyjątkowa.

Przyznam szczerze - obawiałam się, że z racji tego, że Tacik koncentruje się tylko na zamachu, lektura będzie po prostu nudna. Jednak wraz z czytaniem, zdałam sobie sprawę, że to nie był tylko zamach. Wywiady - zaskakująco ciekawe, ujawniające nieznane mi dotąd fakty i historie. W lekturze zdecydowanie pomaga niezwykle lekkie pióro autora, który w zebranie tych wywiadów włożył niesamowicie dużo pracy. Duże wrażenie zrobiły na mnie rozmowy z Mehmetem Ali Agcą (nie ma błędu, Jacek Tacik zdołał dotrzeć do zamachowcy Jana Pawła II), Pietrem Orlandi, generałem Jaruzelskim czy doktorem Renato Buzzonettim.

Myślę,  że zdecydowanie warto zapoznać się z tą pozycją, która rzuca nieco światła na wydarzenia z 13 maja 1981. Jest to książka bardzo dobrze napisana, ciekawa - obowiązkowa pozycja dla fanów reportażu.


Katia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz