tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 4 stycznia 2012

"Czworo i kości" - Kazimierz Szymeczko - recenzja

Kazimierz Szymeczko -  autor kilku książek, i wielu opowiadań publikowanych w Świerszczyku, książką „Czworo i kości” zwraca się głównie do młodzieży.

Ogólnie o książce mogę powiedzieć, że jest opisem kawałka życia nastolatków na przełomie wakacji  i  pierwszej klasy liceum. Ich pasją są gry RPG. Kiedy dowiaduje się o tym ich nowy wychowawca próbuje wkręcić w ich grupę Tomka, którego uzależnienie od komputera miało już prawie katastrofalne skutki.  

W opowieści pojawiają się też Marek i jego koledzy, którym fani RPG niespecjalnie przypadli do gustu, w związku z czym starają się im uprzykrzyć życie jak tylko się da. 

Książka porusza tak naprawdę o wiele więcej wątków, i może dlatego nie wszystko było dla mnie jasne na końcu. Autor niezwykle ciekawie traktuje wiele tematów związanych z wchodzeniem w dorosłość, z problemami ‘domowymi’,  oraz ze skutkami poważnego uzależnienia. Dochodzi do tego przyjemny motyw miłości między głównym bohaterem a jedyną w ich grupie dziewczyną, która jest zagorzałą katoliczką.

Bardzo urzekła mnie w tej książce zwyczajność problemów, nie było tu żadnych udziwnień. Podobał mi się też język,  który pozwalał na wczucie się w atmosferę  powieści i w atmosferę RPG.

Podsumowując: książka "Czworo i kości" jest krótka i szybko ją przeczytałam, nie porusza jakichś abstrakcyjnych problemów, niewiele mających wspólnego z rzeczywistością, a do tego napisana jest w wyjątkowy sposób z jakim się jeszcze nie spotkałam. 

Polecam ją wszystkim nastolatkom, a dla miłośników książek z serii „Plus minus 16” to oczywiście lektura obowiązkowa!
 Ciri, 14 lat


Wydawnictwu Literatura dziękuję za możliwość przeczytania tej książki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz