tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 stycznia 2012

"Karina" - Elżbieta Jodko - Kula- recenzja

"Karina", to pierwsza książka Elżbiety Jodko-Kuli, jaką przeczytałam. To opowieść głównie dla nastolatków, o potrzebie akceptacji i szkolnych problemach.

Tytułowa bohaterka jest cichą, skromną i wstydliwą 15-latką.
Po przeprowadzce do miasta nie umie się odnaleźć. Do nowej szkoły chodzi już od roku, ale dalej nie ma przyjaciół, a przecież w podstawówce miała ich wielu. Widać, że nie jest tam mile przyjmowana,  ponieważ staje się obiektem żartów i kpin grupy dziewczyn z jej klasy. Z upływem czasu nie jest wcale lepiej, zgnębiona docinkami nie wytrzymuje i pod wpływem impulsu kradnie z szafki Julki (liderki wrednych dziewczyn) bardzo ważną dla niej bransoletkę. Na jej nieszczęście widzi to Marta, przyjaciółka okradzionej.
Ponieważ Marta nie ma zbyt dobrych stopni postanawia nie mówić Julce o zdarzeniu, jeżeli Karina będzie odrabiać za nią lekcje. Dziewczyna zgadzając się, zmieniła swoje już i tak nudne życie, w jeszcze bardziej nudne i męczące. Po dwóch tygodniach ma już całkiem dość, a Marta nie chce jej zwolnić z przykrego obowiązku. Jednak nikt oprócz jej rodziców i jednego kolegi z klasy Michała nie zauważa co się dzieje. I właśnie on postanawia jej pomóc, ale Karina nie chce od niego żadnego wsparcia. Wszystko się coraz bardziej komplikuje i dziewczyna będzie musiała przyznać się do winy... ale czy tylko ona zawiniła?
 
Może w końcu uda jej się znaleźć nowych przyjaciół?
 
To wszystko znajduje się właśnie w tej książce. Jest to opowieść o sprawach trudnych, a także bardzo ważnych. Pokazuje również, że są wśród nas ludzie, którzy potrzebują pomocy i zrozumienia, musimy tylko rozejrzeć się w klasie, w szkole.
Polecam każdej nastoletniej osobie!
 Carmen, 14 lat


Za książkę serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat

3 komentarze:

  1. Moje odczucia po przeczytaniu tej książki są jak najbardziej pozytywne. Pełna ciekawych zdarzeń , nasuwająca wiele przemyśleń, bez wątpienia wyjątkowa.

    OdpowiedzUsuń
  2. nu ta książka fajna

    OdpowiedzUsuń
  3. świetna książka o młodzieżowych problemach, bardzo polecam

    OdpowiedzUsuń